AKP tarafından Boğaziçi Hukuk’a Dekan olarak atanan Prof. Selami Kuran konuştu: “Babamın oğlu gelse liyakat ve adaletten ödün vermem”

0
113

Pelikancı Selman Öğüt’ün intihal yaptığı ileri sürülen yüksek lisans ve doktora tezlerinde danışmanı olan ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne Dekan olarak atanan Prof. Dr. Selami Kuran, “Babamın oğlu gelse liyakat ve adaletten ödün vermem” dedi.

“Dersler Türkçe olacak, yüzde 100 İngilizce sömürge ülkelerde olur”

AKP’nin Boğaziçi Üniversitesi’ne üniversitenin öznelerini yok sayarak meşru olmayan bir şekilde atadığı kayyum rektör Melih Bulu’dan sonra açılması kararı alınan Hukuk Fakültesi’ne atanan Kuran, “Benim aklımda dekanlık yoktu. YÖK başkanı Yekta bey arayıp görüşmek istediğini söyledi. Yüz yüze görüştük. Akademik olarak beni takip ettiklerini söylediler. Ben de Türkiye’deki Hukuk Fakültesi’ne giren birçok öğrencinin ticaret veya ceza hukukuna yoğunlaşıp, mezun olunca avukatlığa yöneldiklerini ancak dünyanın çok farklı bir yöne gittiğini belirterek, uzman yetkin hukukçulara ihtiyacımız olduğunu belirttim. Boğaziçi’nde uluslararası hukuk, deniz hukuku, AB hukuku, bilişim, enerji, insan hakları hukuku gibi tematik alanları önceleyen ve öğrencileri bu vizyona kanalize edecek bir eğitim anlayışımız olacak. Türkiye’nin en zeki, algısı açık, sorgulayan öğrencileri donanımlı hukukçu olmalı. Fakültede asgari 60, azami 100 öğrencinin eğitim alacağı bir yapı oluşturacağız. Türk Hukuku’nu Türkçe, diğer alanlarda İngilizce öğretim yapacağız. Yüzde 100 İngilizce hukuk eğitimi sömürge ülkelerinde olur. Türkiye’de hukuk fakültesi alanında bir numara olmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Babamın oğlu olsa…”

Milliyet’ten Mert İnan’ın yaptığı habere göre Kuran, “Öğretim elemanlarını hangi kriterlere göre seçeceksiniz? Adrese teslim ilan veya kadrolaşma olacağından çekinenler var?” sorusuna ise şu şekilde yanıt verdi:

“Akademisyenler, Boğaziçi’nin akademik atama ve yükseltme kriterlerine uygun görevlendirilecek. Zamanla bu kriterleri de yükseltmeyi hedefliyoruz. Beni bilen bilir. Hiç kimsenin yaşam tarzı, siyasi görüşü, inancıyla ilgilenmem. Tek kriterim herkesin işini yapması, liyakat ve adalettir. Boğaziçi Hukuk Fakültesi’ne babamın oğlu gelse liyakat ve adaletten ödün vermem. Hakkı teslim ederim. Tekrar ediyorum; babamın oğlu veya yakınım bile olsa liyakat ve adaletten vazgeçmem.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.