AKP’den emekçilere bir darbe daha: Kısa çalışma ödeneğinin Mart sonunda kaldırılması planlanıyor, işçiler ücretsiz izne çıkarılacak

0
152

Pandemi sürecinde patronların çıkarlarını kollayıp emekçilerin açlıkla sınanmasını sağlayan AKP bu süreçte kısa çalışma ödeneği ile ücretsiz izin düzenlemelerini oluşturmuş ve böylece işçilerin hem maaşı düşürülmüş hem de emekliliğe dair esas prim ödemeleri ortadan kaldırılmıştı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada kısa çalışma ödeneğinin son defa olmak üzere Mart ayı sonuna kadar uzatıldığını açıklamıştı. Bunun yanında ise ücretsiz izne dair herhangi bir açıklamada bulunmamıştı.

AKP’nin Nisan ayı itibariyle ücretsiz izin düzenlemesine devam edeceği belirtiliyor. Mevcut durumda işçiler kısa çalışma ödeneğinden 1580 TL alırken bu ödeneğin de kaldırılması ile onların ücretsiz izne çıkarılarak 1431 TL’ye mahkum edileceği belirtiliyor. Bunun yanında hiçbir sigorta primlerinin de ödenmeyeceği ifade ediliyor.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre patronlar kısa çalışma sona erse bile işyerlerine verilecek desteklerin devam etmesini istiyor. “İstihdamı korumak için” farklı teşviklerin devreye alınmasını da talep ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.