AKP’li belediye “Almanya gezisi” olayını yalanmıştı fakat bununla ilgili meclis kararı ortaya çıktı!

0
87

Van’ın Tuşba ilçesinde Almanya’ya gezi organize edildiği haberleri üzerine AKP’li Tuşba Belediyesi iddiayı yalanlamıştı fakat belediye meclisinin bu yönde kararı ortaya çıktı. 

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, Malatya’dan resmî geziyle Almanya’ya giden 43 kişinin geri dönmemesi üzerine 4 bürokrat görevden alınırken, Van’da da AKP’li Tuşba Belediyesi’nde 55 kişinin benzer şekilde Almanya’ya gittiği iddiaları gündeme geldi.

Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman iddiayı yalanladı. Ancak Tuşba Belediye Meclisi’nin 07 Ocak 2021 tarihinde düzenlenen toplantısında AK Partili üyelerin oylarıyla buna ilişkin karar aldığı ortaya çıktı. Tuşba Belediyesinin resmi sitesinden de yayınlanan kararda şu ifadeler kullanılmış: 

“Belediyemiz ve Yeni Baskilliler Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği ile birlikte toplam 55 kişinin tüm masraflarının davet sahibi Nordbau-Oldenburg GmbH & Co Tannenkrugstrabe şirketine ait olmak üzere ÇEVREYE DUYARLI BİREYLER YETİŞTİRMEK adlı proje kapsamında Almanya’nın Oldenburg Belediyesi ile diğer kuruluşlarının belediyecilik anlamında çevre ile ilgili çalışmalarını yerinde görmek ve incelemek amacı ile teknik geziyi gerçekleştirecek olan belediye meclis üyelerimizin ve personellerimizin görevlendirilmesi uygun görülmüştür. Oy çokluğu ile karar verildi.”

Valilik salgından dolayı izin vermemiş…

Tuşba Belediye Meclisi’nin aldığı kararı Van Valiliği’nin onaylamadığı anlaşıldı. Valilik ‘Pandemi koşulları’ nedeniyle yurt dışına ziyareti uygun bulmadı. HDP’li Belediye meclis üyeleri, konuya ilişkin Tuşba Belediyesi Yazı İşleri Müdürlüğünden resmi yazı istediklerini ancak taleplerinin reddedildiğini söyledi.

Tuşba Belediyesini 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP’li Yılmaz Berki ve Ayşe Minaz kazanmasına rağmen KHK gerekçesi ile YSK tarafından mazbataları verilmedi. Belediye Başkanı Salih Akman, İçişleri Bakanlığı tarafından belediye başkanı olarak atandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.