AKP’li Belediye ile TOKİ arasında 50 milyonluk “arazi anlaşması” ortaya çıktı

0
107

Kanal İstanbul Projesi’nin merkezinde yer alan 2 milyon metrekare büyüklüğündeki arazilerin, 2015 yılında AKP’li Arnavutköy Belediyesi tarafından değerinin çok altında bir bedelle TOKİ’ye satıldığı ortaya çıktı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Arnavutköy Belediyesi, 2015 yılında Kanal İstanbul bölgesindeki Sazlıbosna Mahallesi’nde bulunan 2 milyon metrekare büyüklüğündeki toplam 100 araziyi 150 milyon lira bedelle TOKİ’ye sattı. Araziler, değerinin çok altında bedelle metrekaresi ortalama 75 liradan TOKİ’ye satılırken, AKP’li Belediye ayrıca TOKİ’ye “ödeme kolaylığı” sağladı.

AKP’li Arnavutköy Belediyesi ile TOKİ arasında o dönem yapılan anlaşmaya göre, arazilerin 150 milyon liraya TOKİ’ye satılması, bu bedelin 25 milyon lirasının peşin ve geri kalan 125 milyon liranın ise üçer aylık aralıklarla toplam 10 taksitle, yani 30 ayda ödenmesi kararlaştırıldı.

Arnavutköy Belediye Meclisi’ne getirilen teklifle ortaya çıkan bilgilere göre, TOKİ’nin Belediye’ye sadece 100 milyon lira ödeme yaptığı ve 50 milyon lirayı ödemediği görüldü. Ödenmeyen 50 milyon karşılığında TOKİ, AKP’li Arnavutköy Belediyesi’ne Arnavutköy’ün ücra köşelerinde bulunan toplam 142 bin metrekare büyüklüğündeki 79 adet taşınmazı devretme kararı aldı.

TOKİ’nin borcuna karşılık 79 taşınmazın devir alınmasına ilişkin Belediye Meclisi’ne getirilen bu karar CHP’li ve İYİP’li meclis üyelerinin red oylarına karşı AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.