AKP’li Vali: “İşsizlik yok, iş beğenmezlik var”

0
213

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Mesleki Eğitime Erişim Seferberliği Programı’nda yaptığı konuşmasında, artan işsizlik sorununu görmezden gelerek, asıl meselenin “iş beğenmezlik” olduğunu ifade etti.

İşsizliğin değil iş beğenmezliğin mesele olduğunu iddia eden ve artan işsizlik verilerini unutan Karaloğlu, ”Devletin sunduğu imkanlar o kadar muhteşem ki bunu eğer biz doğru şekilde halka, esnafa, işverene, sanayicilerimize indirirsek gençlerimize bunu hakkıyla anlatabilirsek biz mesleki eğitim meselesini çözeriz.” dedi.

Vali Karaloğlu, 5 aydır görev yaptığı Diyarbakır’da en çok talebin iş ile ilgili geldiğini belirterek, “İş talep edene ‘Ne iş yaparsın’ diye soruyorum, ‘Her işi yaparım’ diyor. Her işi yapan adam hiçbir işi yapamaz. İnsanların yapabileceği şeyler sınırlıdır. Bir mesleğiniz olur, o mesleğin peşinde koşarsınız. Bu ‘Her işi yaparım’ diyen arkadaşları alacağız, mutlaka bir meslek sahibi yani altın bilezik sahibi yapmamız lazım ki o da iş bulurken kolay iş bulsun. Sanayiciler nitelikli işçi bulamadıkları için dert yanıyor. Küçük sanayi sitesindeki esnaf ise çırak bile bulamadığını söylüyor. Sokaklar işsiz dolu, peki bu nasıl oluyor? O zaman mesele işsizlik değil; mesele mesleksizliktir, mesele iş beğenmezliktir. Onun için işsizlerimize meslek öğretmek durumundayız.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ABC Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.