AKP’nin adaleti: 8 Mart’ta kadınlara hakaret eden imama, 8 yıl sonra bakın ne “ceza” verildi!

0
123

Zonguldak Çaycuma’da 2013 yılında düzenlenen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sonrasında sosyal medyada bir kadına hakarette bulunan imam Ali Arabacı’ya 8 yıl sonra 2 bin 180 lira para cezası verildi. Cezanın önce beş eşit parçaya bölünerek ödenmesi hükmedildi, sonra ise 5 yıl içinde başka bir suça karışmamak koşuluyla ertelendi!

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre 2013 yılında Zonguldak Çaycuma’da düzenlenen 8 Mart sonrasında bir kadın yürüyüşün haberinin altına,  “8 Mart’ın KESK öncülüğünde Çaycuma’da bu kadar bu kadar etkili kutlanması ne kadar güzel. Çünkü Çaycuma’ya her türlü kötülüğü yaptılar da Çaycumalı kadınları eve hapsetmeyi başaramadılar, başaramayacaklar”  yorumunda bulundu.  İmam Ali Arabacı da bu yurttaşa cevap olarak, “Başını kumdan çıkart da Çaycuma’ya öyle bakmanı tavsiye ediyorum. Bak ki neler çıkacak. Kadınlar evde mi yoksa başkasının kucağında mı?” diye yazdı.

Kadınlar da imamın bu ifadelerini sonrası şikayetçi oldu.

Arabacı, 2 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı Çaycuma Sulh Ceza Mahkemesi’nde 2015 yılında son kez hakim karşısına çıktı. Mahkeme, imam Arabacı hakkında beraat kararı verdi. Ancak şikayetçi olan 29 kadın yerel mahkemenin kararı için Yargıtay’a itiraz etti.

Yargıtay 4. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı bozarak dosyayı geçen yıl geri gönderdi. Sulh Ceza Mahkemesi’nde yeniden yapılan yargılamalar neticesinde imam Arabacı’ya mahkeme, hakaret suçundan 109 gün hapis cezası verdi. Daha sonra bu cezayı günlüğü 20 liradan olmak üzere 5 eşit parçada ödenmek üzere 2 bin 180 lira para cezasına çevirdi. Mahkeme daha sonra verilen para cezasının da hükmün açıklanmasını geri bırakıldığını belirterek erteledi. İmam Ali Arabacı, 5 yıl içerinde her hangi bir suçtan ceza alırsa bu para cezasını da ödemek zorunda kalacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.