AKP’nin Polisinden Gözaltındaki Merve Demirel’e Başörtüsü “Tacizi”

0
1567

İnsan Hakları Derneği (İHD), daha önce Yüksel Caddesi’nde yapılan direnişe destek verdiği sırada gözaltına alınırken polisin tacizine maruz kalan ve geçtiğimiz hafta terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltında tutulan Merve Demirel’in başörtüsünün zorla alındığını belirtti.

Konuya ilişkin İHD Ankara Şube binasında yapılan basın toplantısında, Demirel’in 12 Temmuz gecesi yapılan ev baskınlarında gözaltına alındıktan sonra yaşadığı hak ihlallerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Açıklamayı yapan İHD Ankara Şube Yöneticisi Melike Giray, KHK ile işlerinden ihraç edilenlerin Yüksel Caddesi’nde devam ettirdiği eylemleri sırasında kendilerine yönelik işkence ve kötü muamelenin de sürdüğünü belirtti.

Eylem yapanların içerisinde babaları da ihraç edilen Merve Demirel ve kardeşi Bengisu Demirel’in de gözaltına alındığını belirten Giray, “Merve Demirel, gözaltına alınmadan önce yine bir eylem sonrasında polis tarafından araca zorla bindirilmek istenirken hayati tehlike oluşturacak şekilde aracın içine fırlatılmış. Demirel’in kafası arabanın iç demirine çarpmış, kolları bacakları nerdeyse morluklardan görünmez hale gelecek biçimde işkence gördüğü ifade edilmiştir.” dedi.

Açıklamanın devamında Giray, “12 Temmuz saat 11.00 civarı Demirel’in vücuduna ait işkence görüntüleri, sosyal medyada paylaşılmıştır. Bu paylaşımın akabinde, hakkında ‘savcılık tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltı kararı var’ denilerek Merve Demirel, 12 Temmuz gecesi Terörle Mücadele tarafından gözaltına alınmıştır. 15 Temmuz günü avukatlarından gelen bilgiye göre Siyasi Şube nezaretinde Merve Demirel’in başörtüsünün zorla alındığı, kendisine verilen boneyi takmasının dayatıldığı ifade edilmiştir.” ifadelerine yer verdi.

İnsan onuruna ve vücut bütünlüğüne yönelik ihlallerin son bulması çağrısında bulunan Giray, “Devlet yetkililerin kamudan aldıkları gücü vatandaşlarına yönetmelerine izin veren davranış, tutum ve uygulamalara derhal son verilmelidir. Bu bağlamda Merve Demirel’e yönelik polis şiddeti derhal sona ermeli ve ‘işkence ve kötü muamele yasağını’ ihlal edenler hakkında derhal soruşturma başlatılıp gerekli cezai yaptırımlar uygulanmalı, bu tür ihlallerin tekrar yaşanmaması için gerekli yapısal ve yasal düzenlemeler hayata geçirilerek uygulanmalıdır.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.