AKP’nin vergileri yolda: Yine her şey vatandaşa yüklenecek

0
512

AKP’nin hazırladığı 45 maddelik yeni kanun teklifi Meclis’e sunuldu. Kanun teklifinin onaylanmasıyla yine vergiler artacak, ek vergiler ile vatandaşın cebi hızla boşalacak.

AKP’nin 45 maddelik kanun teklifi Meclis’e sunuldu. Teklife göre, dijital ortamda sunulan her türlü reklam hizmetlerinden elde edilen hasılat da vergi kapsamına alınacak.

Artık tatil yapmak da vergiye  dahil

Sunulan teklife göre otel, tatil köyü, pansiyon, kamping gibi tesislerdeki hizmetlerden de “konaklama vergisi” alınacak. Mükellef hizmeti veren olacak. Vergi ise konaklayandan tatilciden alınacak. Oran ise yüzde 2 olacak. Aralık 2020’ye kadar yüzde 1 oranında kalacak.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre vergiler şu şekilde olacak:

  • Gelir vergisi tarife dilimleri 4’ten 5’e çıkacak. İlk 4 dilimdeki oranlarda değişiklik olmayacak. 500 bin TL’nin üzerinde kazancın vergi oranı yüzde 40 olacak. Muafiyet kalkacak.
  • Kambiyo muamelelerine ilişkin banka ve sigorta muameleleri vergisinin oranı binde 1’den binde 2’ye çıkacak. Spekülatif amaçlı döviz alım satımının önlenmesi için Cumhurbaşkanı’na verilen yetkiler artırılacak.
  • Döviz hesaplarından elde edilecek faiz gelirlerine uygulanan stopaj oranı yüzde 15’ti. Cumhurbaşkanı bir katına kadar artırabilecek.
  • Spor hakemlerinin ücretlerdeki istisnası kaldırılacak. En üst liglerdeki sporculara ücretlerden yapılan tevkifat oranı yüzde 15’ten yüzde 20’ye çıkarılacak.
  • Tapu tarafından belirlenmiş değeri 5 milyon TL ve üzerindeki taşınmazlardan “değerli konut vergisi” alınacak.
  • Yargılama sırasında istinaf veya temyizden vazgeçilmesi halinde verginin bir kısmı veya cezadan vazgeçilecek.
  • TMO’nun ithalat yoluyla yapacağı tarımsal ürün alımları Kamu İhali Yasası dışına çıkarıldı. DMO’nun idareler adına taşıt alım, kiralama, akaryakıt alımı, ilaç, tıbbi malzeme alımları da kapsam dışında.
  • İlk 7 ayda yasal borçlanma limitini aşan Hazine’nin net borç kullanma tutarı 70 milyar lira artırıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.