Alçı’ya Göre “Katil Devlet” Mirasına Erdoğan Meydan Okudu

0
549

Katıldığı bir televizyon programında “Katil devlet” dediği için tepki toplayan Nagehan Alçı, bugünkü köşe yazısında ifadeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Nagehan Alçı kendisini eleştirenlere, “Türkiye’de devlet kavramını Tanrı gibi gören ve dinsel şekilde kutsayan 12 Eylül-28 Şubat tarzı bir zihniyetin tehlikeli yükselişini yaşıyoruz. Vatan kutsaldır ama devlet değil.” ifadeleriyle yanıt verdi.

Devamında, “Ne devlet kutsaldır ne de devlet görevlileri. Bilakis güç ve yetkileri kısıtlanmazsa devlet o vatanda yaşayan yurttaşlar için bir canavar haline gelebilir. Devlet olgusunun doğası zalimleşmeye çok yatkındır. Dünya tarihinde yüzlerce böyle ceberut devlet örneği var. Sonları da hep kötü bitmiştir. O yüzden sürekli devletin güç ve yetkilerinin sınırlandırılması diyorum. En iyi devlet en küçük devlettir. Sınırlı devlet rejimine ihtiyacımız var. Bir ülkede devlet kapsam olarak büyüdükçe özgürlük ve adalet de o oranda küçülür. Biz Türkler insanlık tarihinden süzülen bu hakikati kavrayamazsak bu coğrafyada huzur içinde yaşayamayız.” dedi.

17 yıllık AKP iktidarında devletin zulmüne uğrayanları görmezden gelen Alçı, AKP ve Tayyip Erdoğan’ın “zalim” devlet mirasına meydan okuduğunu iddia ederek yazısını şöyle sürdürdü:

“AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan işte bu korkunç devlet mirasına meydan okuduğu için Türkiye’ye bir umut ışığı olarak doğdu. Erdoğan’ın belki yüzlerce kez meydan konuşmalarında ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ dediğini herkes biliyor.

İşte Türkiye’nin ihtiyacı olan siyaset felsefesi Erdoğan’ın sıklıkla zikrettiği bu cümlede saklı. AK Parti bu felsefeden uzaklaşırsa kendi mezarını kendi kazar. İnsan varsa devlet vardır. İnsanı ezen bir devlet gayrimeşrudur.”

Ne Olmuştu?

Katıldığı bir televizyon programında devletin 1994’teki uygulamalarına yönelik “katil devlet” nitelemesini kullanan Nagehan Alçı ile Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ersan Şen arasında gerginlik yaşanmıştı.

Şen, devlete “katil” denilemeyeceğini, fakat devleti yönetenlerin yaptıkları suçlardan ötürü yargılanabileceklerini savunmuş, iki isim arasındaki gerilimin artmasıyla programa zorunlu reklam arası verilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.