Alevilere hakaret eden doktora 8 ay ceza verildi!

0
107

Alevi hastasına hakaret eden doktora, mahkeme 8 ay ceza verilmişti.  

İstanbul Üniversitesi (Çapa) Tıp Fakültesi’nde kendisine tedavi için gelen hasta İbrahim Kartal’a nereli olduğunu sorduktan sonra “Aleviler Cemevi’nde dansöz oynatıyor. Şarap içiyor, buralar cümbüş Evidir. Böyle bir din mi olur? Hepsi teröristtir. Aleviler ve Kürtler DHKP-C ve PKK’lıdır. Alevilerin hepsi teröristtir” dediği iddia edilen doktor A.Ş.D.’ye 8 ay hapis cezası verilmişti. Verilen ceza ertelendi. 

İstanbul 14. Asliye Ceza Mahkemesi kararın gerekçesini yazdı. Gerekçeli kararda; doktorun, “Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılamak” suçunun sabit olduğu ifade edildi. Hasta İbrahim Kartal, avukatı Efkan Bolaç aracılığıyla doktor hakkında şikayetçi olmuş, doktora açılan dava 9 Şubat 2021’deki dördüncü duruşmada karar verilmişti. Mahkeme dün de gerekçeli kararını açıkladı.

Gerekçeli kararda, tanık ifadesine de yer verildi: “Tanık Nazlı Aksoy’un beyanında, olay günü sanık ve katılanın [İbrahim Kartal] katılana ait tanılar bilgisayara girilirken sohbete başladığını, sanığın katılana nerelisiniz diye sorduğunu, katılanın Sivaslıyım diye cevap verdiğini, sanığın yoksa Alevi misiniz deyince biraz garipsediklerini, kendisinin de sanığa Alevi olduğunu söylediğini, sanığın Alevilerin nasıl insanlar olduğunu hor görür gibi yadırgadığını ve ardından şunları söylediğini anlattı: ‘Yahu Cemevleri cümbüş evleridir, şarap içilir, dansöz oynatıyorsunuz, Aleviler ve Kürtler teröristtir, Atatürk düşmanıdır, Atatürk’ü sevmezler. Kürtler ve Aleviler gezi olaylarını çıkarttı, yedi tanesi geberdi gitti, bir tanesi de Berkin Elvan’dır, polise taş attı gitti.”

Mahkeme, sanık doktorun, İbrahim Kartal’a bunları söyleyerek Türk Ceza Kanunu’nun 216/2 maddesindeki “halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçunu işlediği kanaatine varıldığını ve bu suçtan cezalandırılmasına karar verildiğini belirtti.

Kaynak: Bianet 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.