Almanya “gri pasaport” meselesinde sınır dışı işlemlerine başladı

0
302

Türkiye’den AKP’li belediyelerce sahtekarlık yapılarak çeşitli insanlara “gri pasaport” düzenlenerek ve bu insanların yurt dışına çıkarıldığı haberleri sonrasında Almanya derhal konuyu ele almış, bu şekilde ülkelerine giriş yapanlar hakkında işlem başlatacaklarını duyurmuştu.

Alman İçişleri Bakanlığı, Türk kökenli Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut’un konuyla ilgili verdiği soru önergesini yanıtlayarak, “Şüphe görülenleri derhal sınır dışı etmeye başladık” ifadelerini kullandı.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre, Sol Partili milletvekili Gökay Akbulut’un, “Medyada, bazı kesimlerin gri pasaportla adam kaçırdığı ve bir organizasyonun bu işin arkasında olduğu bilgileri yer alıyor. Bununla ilgili herhangi bir araştırmanız var mı?” sorusuna Alman İçişleri Bakanlığı yanıt verdi.

Alman İçişleri Bakanlığı’nın 21.04.2021 tarih ve 4/46-47 sayılı cevabında böyle bir kaçakçılıktan haberleri olduğu ifade edilerek, “Bu Hizmet Pasaportları’nın Türkiye’den haksız yere alınmasında bir rüşvet çarkının döndüğünü tahmin ediyoruz. Sınırlardaki polis ya da gümrük kontrollerinde, seyahat amaçlarında şüphe görülenleri derhal sınır dışı etmeye başladık. Federal Alman Polisi, bu yılın başından beri bu konuda dikkatli olunması konusunda uyarıldı ve kendilerine bilgi verildi” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.