Almanya’da Kamyonet Kalabalığa Saldırdı: 4 Kişi Öldü

  0
  1032

  Almanyanın Kuzey Ren Vesfalya Eyaletindeki Münster şehrinde psikoljik rahatsızlığı olduğu iddia edilen bir kişi kamyonetle Kiepenkerl’deki kafeteryaya saldırdı. Saldırıda kafeteryanın dış bölümünde oturan müşterilerden üçü yaşamını yitirirken otuza yakın kişi de yaralandı. 

  Terör olayı sanılan saldırının gerçekleştiği Münster tarihi ve turistik katolik bir Alman şehridir. Bu şehirde dört bine yakın Türkiyeli yaşıyor. Aynı zamanda şehir bir üniversite ve memur şehridir.

  Bu olayın hemen ardından polis, şehrin merkezinde büyük bir operasyon başlattı ve eski şehir merkezi olası ikinci bir saldırı tehditi nedeniyle  boşaltıldı. Münster polisi aracı süren 49 yaşındaki Jens R.’nin hemen eylem sonrası araçta kendisini öldürdüğünü de açıkladı. 

  Münster polisi olayın terör saldırısı olmadığını söylemese de ajanslara zanlının aşırı sağcı Almanlarla ilişkisi olduğunu belirtti. Ayrıca zanlının Münster polisi tarafından sinir hastalığı, sık sık bayılmaları ve çeşitli sağlık sorunları nedeniyle tanındığı ve ölmeden önce uzun bir intihar vasiyetnamesi yazdığına dair haberler düştü.

  Dün bu saldırı nedeniyle Münster’de büyük bir endişe ve üzüntü hakimdi. Saat 15.30’da  gerçekleşen bu saldırı aynı saatlerde Kürtler, Türkler ve Alman demokratlarının katılımıyla gerçekleşen Afrin harekatının protestosuna katılan insanları da endişelendirdi.

  Münster Odak Derneği yönetici ve üyelerinin de katıldığı Afrin mitingini, saldırı haberini alan polis güvenlik gerekçesiyle iptal etti. 

  Münster/ Almanya

  8 Nisan 2018

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.