Altın Portakal Film Festivali bugün başlıyor

0
558

Türkiye’nin en uzun süredir gerçekleştirilmeye devam eden sinema etkinliği “Altın Portakal Film Festivali” bu yıl “Öze Dönüş” temasıyla ön plana çıkarken, festivalin startı bugün veriliyor.

Türkiye’nin en uzun soluklu sinema etkinliği Altın Portakal Film Festivali, “Öze Dönüş” temasıyla başlıyor. Festivalde 29 ülkeden 69 yönetmenin toplamda 66 filmi gösterilecek.

Bugün gerçekleşecek geleneksel kortejle izleyicilere merhaba diyecek festivalin açılış töreninde Selma Güneri ve Ahmet Mekin’e Onur Ödülleri verilirken, Usta Oyuncu Can Kolukısa, Yıldırım Önal Anı Ödülü’nü alacak.

Uluslararası filmler de yarışacak

Almanya, Belçika, Brezilya, Çekya, Fransa, Hırvatistan, İran, İsveç, Japonya, Katar, Lübnan, Norveç, Ruanda, Sırbistan, Slovenya, Slovakya ve Tunus’tan toplam 10 film, Altın Portakal için yarışacak. Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi’nin değerlendireceği filmler arasında şunlar yer alıyor: Marko Skop’un “Işık, Daha Fazla Işık”, Barnabas Toth’un “Geriye Kalanlar”, Joe Odagiri’nin “Zaman Her Şeyi Siler”, Dag J. Haugerud’un “Çocuklar”, Reza Mirkarimi’nin “Şirin’in Kalesi”, Sandra Kogut’un “Üç Yaz”, Dominik Moll’un “Yalnızca Hayvanlar”, Atiq Rahimi’nin “Nil’in Meryem’i”, Mehdi Barsaoui’nin “Bir Oğul” ve Dana Budisavljevic’in “Diana B’nin Hatıra Defteri”

Yarışma dışı gösterimler olacak

Festivalin Özel Gösterimler bölümünde 4 film yer alıyor. Pelin Esmer’in Saraybosna, San Sebastián festivallerinde gösterilen ve Adana’dan Yılmaz Güney Ödülü’nü kazanan belgeseli “Kraliçe Lear”, Cenk Ertürk’ün başrollerinde Haluk Bilginer ve Ali Atay’ın yer aldığı ve dünya prömiyerini yaptığı Tribeca’dan senaryo ve erkek oyuncu dallarında ödül kazanan, Adana’da da En İyi Film seçilen draması “Nuh Tepesi” ve Emin Alper’in yönettiği, Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir’in başrolünde oynadığı, İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerinin yanı sıra üç kadın oyuncusuna birden En İyi Kadın Oyuncu Ödülü getiren “Kız Kardeşler”, festivalde yarışma dışı gösterilecekler.

Altın Portakal da eşit bir dünya için imzacı

Antalya Altın Portakal Film Festivali de, Cinsiyet Eşitliği ve Katılım Taahhütnamesi’ni imzalayarak, Hollywood başta olmak üzere dünya sineması ve festivallerini etkisi altına alarak büyüyen uluslararası 5050×2020 hareketinin bir parçası oldu. Hareket, sinema, sanat ve eğlence alanında kesişen bir güç birliği kurarak, 2020 yılına kadar cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik çalışmalar yapmayı amaçlıyor.

Kapanış 1 Kasım’da

Antalya Altın Portakal Film Festivali için tam bilet fiyatının 5, indirimli fiyatın 3 lira olacak. Festivalde gerçekleşecek söyleşilerde, sanatçılar sevenleriyle buluşacak. Festival 1 Kasım’da 10 bin kişilik spor salonundaki kapanış töreniyle sona erecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.