Altun kendi ülkesinde hapse atılan, tehdit edilen, şiddet gören gazetecileri unutup; Fransa’daki gazeteciyle dayanışma gösterdi!

0
347

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan tepki gören Le Figaro muhabirine destek paylaşımında bulundu. Altun destek paylaşımında bulunurken, dün gece alternatif habercilik yapan Tele1 ekranları Abdülhamit eleştirisi yüzünden karartılmıştı. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, şahsi Twitter hesabından yaptığı İngilizce paylaşımda, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u “basın özgürlüğü” konusundaki tutumu nedeniyle eleştirdi.

Altun paylaşımın şu ifadeleri kullandı: “Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Lübnan’da bir Hizbullah yöneticisi ile gerçekleştirdiği görüşmeyi haber yapan Le Figaro muhabiri Georges Malbrunot’a yönelik saygısızca tepkisinden ve hakaretlerinden derin endişe duyduk. Fransız polisinin geçtiğimiz aylarda sokak gösterileri sırasında gazetecilere yönelik şiddetiyle birlikte düşünüldüğünde, Fransa’nın gazeteciler için giderek daha tehlikeli bir yer haline geldiği ortadadır. Sayın Macron kendisinin eleştirilmediği, gerçeklerden kopuk bir dünya hayal ediyor. Gazetecilerin, kendisinin keyfini kaçıran haberler yapmadığı bir düzen istiyor, sırf kendisi çok arzuladığı için Libya’da bir savaş suçlusunun galip gelmesine tamah ediyor” 

Türkiye, basın özgürlüğü sıralamasında 154’üncü sırada

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, dünyadaki 180 ülkede basın özgürlüğünün durumunu mercek altına aldığı 2020 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ni kamuoyuna açıklamıştı. Türkiye listede 154’üncü sırada yer aldı. Bir önceki yıl ise 157’nci sırada yer alıyordu. 

Türkiye’de yaşayan gazetecilerin durumuna yönelik tek bir yorum yapmayan Altun’un, Fransa’daki gazeteciyle dayanışma göstermesi eleştiri konusu oldu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.