Antalya’daki Patara’dan 2 bin kamyon kum çalındı

0
116

Tarım Orman-İş Sendikası Başkanı Şükrü Durmuş, şubat ayında Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi’nden 2 bin 168 kamyon kumun çalınıp satıldığını iddia etti.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Sarp Sağkal’a açıklama yapan Durmuş, “Kum alınarak sera sahiplerine satıldı. Zaman zaman seraları su basıyor, taban suyunu arıtmak için bu kumu kullanıyorlar. Burası Özel Çevre Koruma Alanı. Buradan bir taş parçası bile alamazsınız.” dedi. 

Durumu gören görevli muhafaza memurlarından birinin, olayı yargı sürecine taşıyabilmek için kayıt almak isterken AKP İlçe Başkanı tarafından engellendiğini ve ardından kaymakam tarafından da görevinden alındığını belirten Durmuş, sendikanın itirazlarıyla memurun görevine dönebildiğini açıkladı.

1937 yılında Atatürk’ün talimatıyla burada kumul ağaçlandırması çalışması yapıldığını ve bu çalışma sayesinde uzun yıllar bölgedeki tarım alanlarının korunduğunu söyleyen Durmuş, “Bu olaydan sonra kumul hareketi yeniden başlayabilir. Ayrıca orası antik kent, kazı çalışmaları yapıldı. Endemik türlerle birlikte bölgede yaşayan caretta caretta’ların yaşam alanları zarar görmüş olabilir.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.