“AOÇ parsel parsel talan ediliyor”

0
347

Ankara’da bulunan Atatürk Orman Çiftliği arazisi içerisinde bulunan yaklaşık 74 bin metrekare büyüklüğündeki birinci derece doğal ve tarihi SİT alanı, otopark, rekreasyon ve tarım alanı olarak metrekaresi 1,5 liradan kiraya verilecek.

Daha önce de AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdogan’a Saray yapılmak için talan edilen arazinin şimdi de otopark için talana açılmasına tepki gösteren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Atatürk Orman Çiftliği Kaçak Saray’ın otoparkı olamaz.” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Candan, “Atatürk Orman Çiftliği’nin 1. derece doğal ve tarihi SİT alanı statüsündeki 74 dönüm arazi, otopark, rekreasyon ve tarım üretim alanı olarak kiralama ile talan ediliyor. Yenimahalle ve Etimesgut’taki Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinde bulunan, alanının metrekaresi ortalama 1,5 lira bedelle aylık kiraya verilecek. AOÇ toprakları AKP iktidarı döneminde kiralama yoluyla talan edildi, geçici yapılaşma altında yapılaşmaya açıldı ve bu durum Sayıştay raporlarına kadar yansıdı. AOÇ Genel Müdürü ve Tarım Bakanı hakkında suç duyurusunda bulunacağız.” dedi.

Söz konusu alanın kiraya verilmesi ile ilgili “AOÇ müdürlüğü emlakçılığa mı başladı?”diye soran Candan, “Atatürk Orman Çiftliği parsel parsel talan ediliyor” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Kaçak Saray’ın karşısındaki ada parsel otopark alanı ve Kaçak Saray yakınındaki parsel ise rekreasyon alanı olarak belirlenmiş. Toplam  74 bin metrekare olan bu alanın metrekaresinin aylık 1,5 liradan kiraya verilmesi kabul edilemez. Atatürk Orman Çiftliği Kaçak Saray’ın otoparkı değildir. AOÇ müdürü, Atatürk’ün şartlı bağışına aykırı işlem yapıyor, suç işliyor. AOÇ müdürlüğü emlakçılığa mı başladı? Daha bir ay olmadan Resmi Gazete’de Atatürk Orman Çiftliği alanının kiraya verilmesi, rekreasyon adı altında düğün salonu yapılması, şartlı bağışa aykırıdır. Bu Atatürk’ün vasiyetine ihanettir. Atatürk Orman Çiftliği alanındaki 74 bin metrekare alanı kiralayarak Atatürk’ün şartlı bağışına uygun faaliyetlerin yapılması için Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni göreve davet ediyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.