Araştırmaya göre, gençler mutsuz ve ülkeyi terk etmek istiyor

0
505

Yeditepe Üniversitesi ve MAK Danışmanlık iş birliğiyle, 18-29 yaş arasındaki gençlerle gerçekleştirilen ‘Gençlik Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre gençlerin yüzde 76’sı daha iyi bir gelecek için yurt dışında yaşamak istiyor. Ayrıca her iki gençten biri mutlu olmadığını ifade ederken, yüzde 77’si ise torpilin yetenekten daha etkili olduğuna inanıyor.

Independent Türkçe’nin aktardığına göre, gençlerin, din, siyaset, aile, toplum ile ilişkilerinin yanı sıra internet alışkanlıklarının sorulduğu araştırmada gençlerin borçlu, mutsuz ve gelecek kaygısı içinde oldukları görüldü.

Gençlerin yüzde 50.5’i mutsuz

Yapılan araştırmaya göre, “Hayatınızı bir bütün olarak düşündüğünüzde ne kadar mutlu ya da mutsuz olduğunuzu söylersiniz?” şeklinde soruya gençlerin yalnızca yüzde 18.2’si “Mutluyum” cevabını verirken, yüzde 23’ü “Hiç mutlu değilim”, yüzde 27.5’i ise “Mutlu değilim” cevabını verdi. Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 23.5’i “Ne mutlu ne mutsuz sayılırım” cevabını verirken, yüzde 7.8’i ise ‘çok mutluyum’ cevabını verdi.

“Mutlu olmak için öncelikli neye sahip olmak gerekir?” sorusuna ise gençlerin yüzde 26.2’si para cevabını verirken, yüzde 12.4’ü maneviyat ve yüzde 11.3’ünün ise aile yanıtını vermesi dikkat çekti.

“Bu ülkeyi yönetiyor olsanız öncelikle çözeceğiniz sorun ne olurdu?” sorusuna gençlerin 46.7’si gibi büyük bir oran işsizlik/istihdam sorunu cevabını verirken, yüzde 8.8 hayat pahalılığı, yüzde 7.6’sı ise adalet cevabını verdi.

Gençler ülkeyi terk etmek istiyor

“Eğitim veya iş amaçlı bir başka ülkede geçici süreli yaşama fırsatı tanınsa yurt dışına gitmek ister misiniz?” sorusuna gençlerin yüzde 76,2’si “Evet, kesinlikle giderim.” cevabını verirken, yüzde 14’ü ise “Evet ama ülkemde aynı şartları bulursam gitmem.” cevabını verdi.

Kalıcı olarak bir başka ülkenin vatandaşlığı verildiğinde “Evet terk eder giderim.” diyenlerin oranı yüzde 64 olurken, sadece yüzde 14’ü “Ülkemde kalırım.” cevabını verdi.

Gençlerin yüzde 77.6’sı ülkede torpilin yetenekten daha etkili olduğunu düşünüyor. Araştırma kapsamında sorulan “Sizce Türkiye’de işe girebilmek için liyakat mi daha etkili yoksa torpil mi?” sorusuna yüzde 77.6’sı torpilin liyakatten daha etkili olduğu yönünde cevap verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.