Arkadaşımız İlhan Dikme Hapishanede Beyin Kanaması Geçirdi

0
2461

Dergimizin emekçilerinden, arkadaşımız İlhan Dikme’nin, bir süredir tutsak olduğu Kandıra 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde kaldığı hücrede beyin kanaması geçirerek hastahaneye kaldırıldığını öğrendik.

Aynı zamanda bir demiryolu emekçisi olan Dikme, KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Sendikası’nda bir dönem yöneticilik yapmıştı.

2010-2013 yılları arasında dergimizin ve İstanbul’daki kültür merkezimizin üye ve çalışanlarına yönelik operasyonlar esnasında İlhan Dikme de Sivas’ta gözaltına alınmış, “örgüt üyeliği” iddiasıyla hapse mahkum edilmişti. Arkadaşımız, hapis kararının kesinleşmesinin ardından yaklaşık 6 aydır tutsaktı.

11 Eylül günü sabaha karşı hücresinde rahatsızlanarak hastahaneye kaldırılan İlhan Dikme’nin durumunu, hücre arkadaşı ve aynı zamanda Direniş Hareketi dava tutsağı olan Sinan Tepe’nin mektubuyla ayrıntılı olarak öğrenebildik.

Sinan Tepe mektubunda Dikme’nin bir süredir göğsünde bulunan ağrı sebebiyle revire çıktığını, ancak olayın yaşandığı günün sabahında hastahaneye sevk işleminin başlatıldığını, hastahaneye nakil olmayı beklediğini ifade etti.

Türkiye hapishanelerinde çok sayıda tutsağın sağlık sorunlarına rağmen ağır tecrit koşullarında yaşamaya zorlanması, tedavi haklarının geciktirilmesi ve engellenmesi, ilave bir cezalandırma yöntemi olarak yaygın hale getirildi.

Hali hazırda çok sayıda sağlık sorunu bulunan ve tecrit altında yaşamaya zorlanan arkadaşımız İlhan Dikme’nin durumu da bu tecrit koşullarının sonucudur. Şu an İstanbul’da tedavisi devam eden arkadaşımızın bir an önce sağlığına kavuşmasını diliyoruz. Kendisiyle dayanışma göstermek isteyenler, Kandıra 2 No’lu F Tipi Hapishanesi, Kocaeli adresine mektup atabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.