Asgari ücret asgari ihtiyaçlara bile yetmiyor

0
84

Asgari ücretin, ülkede gittikçe artan ekonomik sıkıntıyla birlikte başta kira ve temel gıda maddeleri olmak üzere vatandaşın asgari ihtiyaçlarını dahi karşılamaya yetmediği ortaya çıktı.

BirGün’den Nisa Küçük’ün haberine göre, Avukat Yıldıray Çıvgın, Ankara’da dört kişilik bir ailenin sadece temel ihtiyaçlarını hesapladı. Avukat Çıvgın’ın bu hesaplaması, asgari ücretlinin her ay 2 bin 48 TL’lik ihtiyaçları için ya borçlandığını ya da bu ihtiyaçlarını karşılayamadığını ortaya koydu.

Avukat Çıvgın’ın yaptığı açıklamada çalışmanın, Asgari Ücret Yönetmeliği’nde bulunan ihtiyaçlar listesine göre gerçekleştirildiği belirtildi.

2 çocuklu bir ailede gelir kaynağı olarak tek kişinin çalıştığı ve asgari ücret kazandığı düşünülerek yapılan hesaplamaya göre asgari ücretlinin yaşam koşullarını inceleyen Çıvgın, şu tespitlere yer verdi:

“Türk-İş 2021 yılı dört kişilik bir ailenin aylık açlık sınırı 2 bin 927 TL. Sadece gıda ihtiyacını içeren aylık açlık sınırı verilerine göre asgari ücretle geçinen bir ailenin gıda masrafının ardından sadece 32 TL’si kalıyor. 2021 Mayıs ayı verilerine göre Ankara’da metrekare başına ortalama kira bedeli 13,1 TL. Hayali olarak oluşturulan dört kişilik bir ailenin 100 m2 evde yaşadığı planlandı. Buna göre ailenin aylık kira ödemesi bin 310 TL. Böylelikle aile sadece gıda ve barınma ihtiyaçları karşılandığında bin 278 TL zararda oldu.

Ailenin üyelerinin en uygun giyim mağazalarından alışveriş yaptığını düşünürsek, aylık giyim masrafı 150 TL. Çalışan kadının ulaşım masraflarının işvereni tarafından karşılandığı planlandı. Bunun dışında ev işleriyle uğraşan erkeğin toplu taşıma kullanmadığı düşünüldü ve iki çocuğun okula gidiş dönüş masrafları hesaplandı. Günde bir gidiş bir dönüş ulaşımı kullanan iki çocuğun ulaşım gideri 140 TL olarak hesaplandı. Çalışmada, ailenin haftada bir kez devlet tiyatrolarına gittiği hesaplandı. Ankara’daki fiyatlara göre iki tam ve iki indirimli bilet fiyatı 70 TL.

Dört kişinin yaşadığı bir evde aylık ortalama 400 kWh elektrik tüketilir. Buna göre Ankara’da 2021 yılında 400 kWh elektriğin bedeli 215 TL olarak hesaplanıp aylık giderler listesine eklendi. ASKİ verilerine göre dört kişilik bir aile, aylık ortalama sekiz metreküp su tüketir. ASKİ’de 15 metreküpe kadar su bedeli 5 TL 25 kuruş, 15 metre küpten 30 metreküpe kadar olan su bedeli ise 7 TL 37 kuruş. Buna göre ailenin aylık su gideri 42 TL. Ailenin ısınma için doğalgaz kullandığı düşünüldü. Bir hanenin ortalama yıllık doğalgaz tüketimi 964 metreküp. Başkent Gaz’ın 2021 eylül ayı metreküp fiyatına göre ailenin yıllık doğalgaz tüketimi bin 841 TL. Bu tutar aylık olarak 153,43 TL. Tanımı, ‘İşçilere normal bir çalışma günü karşılığı ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücret’ olan asgari ücretin bu ihtiyaçlar için yeterli olmadığı, bu araştırmada da açıktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.