Ataşehir Belediyesi İşçilerinden Toplu Sözleşme Hakkı İçin Basın Açıklaması

0
724

Ataşehir Belediyesi İşçileri, bugün “Toplu Sözleşme” taleplerini belediye binası önünde yaptıkları basın açıklaması ile dile getirdiler. Yetkili sendika olan Genel-İş sendikası, yasal sürecin dolması nedeniyle işçilerin taleplerini karşılayan uygun bir toplu sözleşmenin yapılmaması durumunda greve gidelecegini belediye binasına astıkları bildirimler ile ilan ettiler.

İşçiler yaptıkları açıklamada, yasal süre olarak 12 Temmuz tarihine kadar iyi bir toplu sözleşme beklentileri içinde olduklarını belirtti ve aksi durumda tek seçeneğin grev olacağı hatırlatmasında bulundular.

Ataşehir Belediyesi İşçileri diğer kamu kurum çalışanları gibi uzun süredir taşeron işçi statüsünde çalıştıkları için ekonomik haklar, sosyal haklar ve iş güvencesi konusunda sorunlar yaşadıklarını belirtiyorlardı.

KHK ile yeni bir taşeronluk statüsüne geçişin ardından toplu sözleşme hakları olmasına rağmen işveren tarafında taleplerin karşılanacağı bir toplu sözleşme yapılmıyordu.

Belediye yetkilileri ile yapılan iki oturumluk görüşmede toplu sözleşme taslağı içinde yer alan önemli talepler işveren tarafından kabul edilmedi.

Çalışanlar kendileri için en temel konular arasında yer alan asgari ücret farkının işçi ücretlerine yansıtılması, çalışma saatinin haftalık 40 saate çekilerek işçiler arasında eşitlik sağlanması ve taşeronluk sisteminin en önemli sorunlarından biri olan iş güvencesi sorununun disiplin kurulu maddeleriyle işçi yararına olacak şekilde çözüme kavuşturulması taleplerinin, yapılan görüşmede kabul edilmediğini ifade ettiler.

İşçiler temel taleplerinin karşılanması için bu gün saat 12.30’da belediye binası önünde bir araya gelerek taleplerini tekrar ettiler ve grev sürecinin işlemeye başlayacağını belediye binasına astıkları bildirim ile hatırlattılar.

İşçiler “Herşey Çok Güzel Olacak” pankartı arkasında buluşarak “Toplu Sözleşme Hakkımız Söke Söke Alırız”, ” Asgari Yaşamak İstemiyoruz”, “Zafer Direnen Emekçinin Olacak” sloganlarını attılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.