Ataşehir Belediyesi’nde işçiler greve çıkmaya zorlanıyor

0
154

Ataşehir Belediyesi çalışanlarının kazanılmış hakları ellerinden alınmak isteniyor. İşçiler kendilerinin greve çıkmaya zorlandıklarını belirtiyorlar.

Ataşehir Belediyesi’nde uzun süredir Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şubesi ile belediye yönetimi arasında Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri yürütülüyor.

Belediye emekçilerinin sefalet koşullarına doğru gerileyen hakları sendikanın hazırladığı sözleşme taslağı ile daha insani hale getirilmek istenmişti.

İşçiler sözleşme görüşmelerinin olumlu yönde ilerlemesi için olabildiğince makul tutumlar içinde olduklarının ve iktidar yanlısı medyanın bunu istismar aracına dönüştürmek istemesine karşı bugüne kadar hassasiyet içinde olduklarını belirtiyorlar. Fakat bu hassasiyetin bir önceki sözleşmede kazanmış oldukları hakların ellerinden alınmasına dönüştürüldüğünü söylüyorlar.

Kazanılmış haklar geri alınmaya çalışılıyor

Sendika ile belediye yönetimi arasında 26 Şubat Cuma günü yapılan son görüşmede işçilerin önceki sözleşmede kazanmış olduğu haftalık 40 saat çalışma biçimi Zabıta Müdürlüğü, Kültür Müdürlüğü, Kadın ve Aile Müdürlüğü, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, Çağrı Merkezi, Güvenlik Çalışanları, Eğitmen ve Öğretmenler için ortadan kaldırılmaya çalışılıyor.

Birçok belediyede kabul edilen kıdem ücreti, sosyal yardım ücreti gibi hakların verilmesi ise belediye yönetimi tarafından reddediliyor. Yıllık verilecek zam oranları KHK sürecinde işçilerin yıllık aldıkları yüzde 8’lik rakamlarla aynı şekilde olması dayatılıyor. İkinci yıl ise yüzde 9 olarak öneriliyor. İşçiler bu ücret oranlarını her yıl zaten aldıklarını belirtiyorlar.

Taban ücret konusunda sendikanın çok makul seviyeye kadar yaptığı düşük önerinin ise belediye yönetimi tarafından kabul edilmediği belirtiliyor.

Sendikanın çok düşük seviyelere kadar düşürdüğü taleplerin büyük çoğunluğu kabul edilmeyerek çalışanların hafta sonu tatil yapmaları ve mesai yapmalarını engelleyecek 40 saat çalışma biçiminin ortadan kaldırılmak istendiği belirtiliyor.

İşçiler kararlı

Çalışanlar, kazandığı haklarının ellerinden alınmak istenmesini akıl dışı ve kabul edilmeyecek bir davranış olduğunu söylüyorlar.

İşçiler insanca koşullarda yaşama taleplerinin reddedilmesini kendilerini greve zorlamakla aynı anlama geldiğini ifade ediliyor.

Çalışanlar belediye yönetimini bu yanlış tutumdan dönmeye ve işçilerin gerçekliğini görmeye davet ediyorlar. İşçiler kararlı olduklarını, kazanılmış haklarını vermeyeceklerini ve taleplerinin arkasında olduklarını belirtiyorlar.

Çözüm olmaması durumda Ataşehir Belediyesi’nde1 Mart Pazartesi gecesi yasal grev süreci başlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.