Ataşehir Belediyesi’nde İşten Çıkartılan İki Sendika Yöneticisi Oturma Eylemine Başlıyor

0
1137

Ataşehir Belediyesi işçileri bir süredir örgütlü oldukları sendikaların çatısı altında daha insani şartlarda  yaşayabilecekleri koşulların yaratılması için taleplerini dile getiriyorlar.

Çalışanların büyük çoğunluğunun örgütlü oldugu Genel-İş sendikası, işçilerin kararlı duruşu ile geçtiğimiz  Haziran ayında belediye ile toplu sözleşme masasına oturarak çalışanlar adına bir toplu sözleşme imzalamıştı.

Yapılan bu toplu sözleşmede çalışanların işten çıkartılmasının ancak disiplin kurulunun oy birliği ile gerçekleşeceği karşılıklı olarak kabul edilerek imza altına alınmıştı. Aynı sözleşmede  çeşitli ekonomik ve sosyal haklar da işçilerin bazı eleştirilerine rağmen kabul edilmişti.

İmza altına alınan toplu sözleşmenin üzerinden birkaç ay geçmesine rağmen iki sendika temsilcisinin iş akdi cuma günü gerekçesiz şekilde tek taraflı olarak belediye yönetimi tarafından feshedildi.

İşten çıkartılan Genel-İş sendikası temsilcisi Melike Şahin ve Guvenlik-Sen üyesi Alişan İpşiroğlu bu haksızlığa sessiz kalmayacaklarını belirterek, yarın saat 12.00 da belediye binası önünde yapılan basın açıklamasının ardından oturma eylemine başlayacaklar.

Oturma eylemine başlayacak olan belediye emekçileri, işlerine iade edilene kadar kararlı şekilde belediye binası önünde oturma eylemini sürdüreceklerini belirtiyorlar.

İşçiler, yaşadıkları bu haksız ve hukuksuz tutuma karşı belediye işçilerini ve duyarlı insanları dayanışmaya çağırıyorlar.

Belediyede örgütü olan sendikalar da üyelerine ve kamuoyuna çağrı yaparak, yarın belediye binası önünde yapılan basın açıklamasına ve oturma eylemine destek olmaya davet ettiler.

Genel-İş ve Guvenlik emekçilerinin sendikası üyelerine mesaj atarak şu çağrılarda bulundular:

“Ataşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü İşyeri Sendika Temsilcimiz Melike Şahin ve Güvenlik-Sen Baş Temsilcisi Alişan İpşiroğlu sendikal faaliyetleri nedeniyle hukuksuz bir şekilde işten çıkarılmıştır. Sendika temsilcimiz Melike ŞAHİN ve Güvenlik-Sen baş temsilcisi Alişan İpşiroğlu işbaşı yapana kadar sürekli eylem kararı aldığımızı kamuoyuna duyurmak için, 09 Ekim 2019 Çarşamba günü (yarın), saat 12:00’de Ataşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yapılacaktır. Katılım sağlamanız önemle duyurulur. 

DİSK/Genel-İş Sendikası İst. And. Yk. 1 Nolu Şube ” 

Güvenlik-Sen’in basın çağrısı ise şöyle:

“Özel Güvenlik Emekçileri yarın Ataşehir Belediyesi önünde saat 12:00’de işten çıkarılan arkadaşlarımız için basın açıklaması ve oturma eylemi yapılacaktır. Katılım önemlidir.

Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz!

Yaşasın İşçilerin Birliği!

Yaşasın Sınıf Dayanışması!

Tel: 0541 614 62 44”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.