Atatürk’e lanet okuyan Erbaş, neden kılıç kullandığını açıkladı: Fethe dair bir mesaj

0
377

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi için yapılan törende neden kılıçla hutbe okuduğunu açıkladı. Erbaş, “Fethe dair bir mesajdı” dedi.

Ayasofya’nın cami olarak açılışı sırasında minberden Atatürk’e lanet okuyan ve elindeki kılıçla IŞİD liderine benzetilen Ali Erbaş, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak neden hutbeyi kılıçla okuduğunu anlattı.

Erbaş’ın Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklama şu şekilde oldu:

“Kılıçla hutbe okumak bizim tarihimizde ve geleneğimizde var olan, yaygın bir uygulamadır.

İstanbul fethedildiğinde Ayasofya’daki ilk Cuma hutbesi de kılıçla okunmuş ve 481 yıl böyle devam etmiştir. Hutbenin bu şekilde okunması, bir yönüyle Ayasofya’nın camiye çevrildiğinin ilanı, diğer yönüyle de fethe dair bir mesajdır.

Kılıçla hutbe geleneği İstanbul, Edirne, Kocaeli, Çanakkale, Kastamonu, Tokat, Balıkesir, Bartın başta olmak üzere ülkemizdeki bazı camilerde eskiden beri uygulanmaktadır. Bu durumu garipseyen, eleştiren, farklı manalara çekmeye çalışan yaklaşımları hayretle karşılıyorum.

İslam medeniyetinin değerlerini ve evrensel insanlık ilkelerini ortaya koyan beyanlarımız görmezden gelinerek kılıçla hutbe geleneğinden, sanki Müslümanların söyleyecek sözü kalmadığı için böyle bir uygulamaya gidildiği sonucunu çıkaran bir yaklaşımı, vicdanlara havale ediyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.