Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) 30’uncu Yılını Kutladı

0
1144

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) 30. Kuruluş yıldönümünü  Köln’de coşkuyla kutladı.

AABF tarafından aylar önce başlayan 30. yıl kutlamaları, finalini Cumartesi günü Köln Lanxess Arena’da gerçekleştirdi. Almanya’nın ve Avrupa’nın farklı noktalarından gelen 15 bine yakın alevi ve alevi dostları uzun yıllar unutamayacakları bir etkinliğine şahit oldular.

Resmi olarak 1989’dan beri Almanya’da varlığını sürdüren AABF bünyesinde 160 cemevi ve alevi kültür merkezi bulunuyor. 

AABF eski başkanlarının da konuk olduğu Köln’deki kuruluş yıl dönümü programı, AABF Genel Sekreteri Utku Çakır’ın Almanca yaptığı konuşmayla başladı. Konuklar arasında Almanya’ da siyaset  yapan Alman ve Türkiye kökenli vekiller, CHP’li, HDP’li siyasetçiler, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları ve temsilcileri de vardı. Açılış  konuşmasının ardından Köln Belediye Başkan Yardımcısı Elfi Scho-Antwerpers, Devlet Bakanı Michelle Müntefering (SPD) ve Eyalet Uyum Bakanı Joachim Stamp ( FDP) de konuşma yaptı. Programın Genel Sanat Yönetmenliği’ni Necati Şahin yaparken müzik direktörlüğünü Kemal Dinç, Mesut Gülşen ve Betim Güneş yaptılar. 

”Yol bir sürek binbir ” sloganıyla gerçekleşen etkinlikte AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat yaptığı konuşmayla büyük alkış aldı. Mat, Federasyonun bugünlere gelmesinde katkısı olan herkese teşekkür etti ve alevilerin tam bağımsız demokratik bir Türkiye talebini Köln’de de yineledi. 

Tiyatro ve sinema sanatçıları Füsun Demirel, ve Mehmet Ali Alabora programın sunuculuğunu yaptı. Bağlama ustası Arif Sağ’a ise “Barış ve Dostluk” ödülü verildi. Gecede yer alan koroda ise otuzun üzerinde farklı ulustan oluşan 800 sanatçı birlikte türkü söyledi. Ayrıca geceye Feryal Öney, Erkan Oğur, İsmail Hakkı Demircioğlu, Sema Moritz, Cengiz Özkan, Mazlum Çimen, Mikail Aslan, Ender Balkır, Erdal Erzincan, Ferhat Tunç, Tolga Sağ, Niyazi Koyuncu, Mustafa Altıoklar gibi birçok sanatçı da geceye katıldı.

Ölen Devrimciler, Aydınlar ve Sanatçılar Gecede Anıldı

Suikastlara kurban giden Bahriye Üçok, Turan Dursun, Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, A. Taner Kışlalı, Madımak’ta, Gazi’de, Gezi’de, Ankara’da, Suruç’ta yaşamını yitirenler de gecede anıldı. Etkinliğe Ali İsmail Korkmaz ve Ethem Sarısülük’ün annesi yanı sıra Ezidi ve Srebretnisa’lı anneler de katıldı. Ülkesinden koparılıp sürgünlerde ölen Nazım Hikmet, Sabahattin Ali, Yılmaz Güney, Ahmet Kaya ile 68 kuşağının devrimci öğrenci liderlerinden  Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğrafları slaytla dev ekranlara yansıtıldığında salondan büyük alkış geldi.

Lanxess Arena’daki farklı dillerin ve kültürlerin buluştuğu sanat şöleni, Alman orkestrasıyla birlikte bağlama orkestrasının Pir Sultan Abdalı’n, Şah Hatayi’nin ve Ali Ekber Çiçek’in efsaneleşmiş Alevi deyişlerini söyleyerek son buldu.

Mehmet Tanlı

Tele 1, ABC Gazete Temsilcisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.