Avusturya’dan tam kapanma ve aşı zorunluluğu kararı

0
80

Avusturya, artan koronavirüs vakaları karşısında 20 günlük kapanma ve aşı zorunluluğu kararı aldı.

Ülkede, yeni tip koronavirüs vakalarının artışı sebebiyle 20 günlük sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Başbakan Alexander Schallenberg, kapanmanın ilk etapta 10 gün süreceğini ve en fazla 20 güne uzatılacağını ifade etti. Schallenberg, 1 Şubat 2022 itibariyle de tüm ülkede aşı olmanın zorunlu kılınacağını ifade etti.

Koronavirüsle mücadele kapsamında aşılama kampanyalarının hızla devam ettiği Avusturya’da Covid-19 aşısı olmayanlar veya hastalığı atlatıp iyileştiğini belgelendirmeyen 12 yaşın üzerindeki kişiler için sokağa çıkma kısıtlaması 15 Kasım’da yürürlüğe girmişti.

Avusturya Başbakanı Alexander Schallenberg düzenlediği basın toplantısında, Covid-19 aşısı yaptırmayanlarda hastalığın çok daha etkili olduğunu, hastalığı ağır geçirenlerin ve yoğun bakım hastalarının büyük çoğunluğunun aşı yaptırmayanlardan oluştuğunu kaydetmişti. Covid-19’a karşı aşılı vatandaşlar ile aşı yaptırmayanların aynı kategoride değerlendirilemeyeceğinin altını çizen Schallenberg, alınan önlemlerle vatandaşların Covid-19 aşısı yaptırmalarının teşvik edilmesinin hedeflendiğini ifade etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.