Aygün Alüminyum İşçisi Türk Metal’e Tepkili

0
655

Türk Metal Sendikası, sermaye yanlısı duruşunu bu kez de Aygün Alüminyum’da gösterdi. Aygün Alüminyum işçileri patronun baskılarına karşı sendikalaşma çabası verirken Türk Metal’in tutumundan şikayetçi.

Evrensel’den Tuncay Sağıroğlu’nun aktardığına göre Aygün Alüminyum yönetimi iş yerinde gönüllü çıkışları teşvik ediyor. İşçiler ise artan baskılar, ücretlerin düşüklüğü ve düzensiz ödemelere dayanamayıp çıkış yapmayı tercih ediyor. İşçiler, yönetimin çıkışlarda işçileri arabuluculuk sistemi sayesinde ihbar tazminatı gibi haklarından mahrum bıraktığını aktarıyor. Bütün olan bitenler yaşanırken ise işçilerin sendikalaşma faaliyeti yürüttükleri Türk Metal Sendikası’nın ise işçilere ihanet ettiği aktarılıyor.

Aygün Alüminyum’dan bir işçinin aktardığına göre iş yerinde 4 ayrı taşeronda 130 işçi çalışırken işler gün geçtikçe taşerona devredilmeye çalışılıyor. Yönetimin krizin faturasını işçiye kesmek istediğini aktaran işçi, Aygün Alüminyum patronunun Rusya ve Almanya’dan yeni iş aldığını, Türkiye’de ise Acıbadem ve Ziraat Bankası’nın işlerini yaptığını belirtiyor.

İşçiler, bu süreçte Türk Metal’e de tepkili. İşçiler, Türk Metal’in süreci hukuki sınırlara hapsetmek istediğini, eylem yapma taleplerinin geri çevrildiğini ve hatta son dönemlerde telefonlarına dahi çıkılmadığını ekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.