AYM kararına rağmen tahliye edilmeyen HDP’li Gergerlioğlu için “Adalet Nöbeti”

0
123

Tutsak HDP’li milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu için Sincan Hapishanesi önünde başlatılan Adalet Nöbeti eylemi polisin engellemesine rağmen devam etti.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) tutukluluğuyla ilgili ihlal ve tahliye kararı vermesine rağmen serbest bırakılmayan Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu için HDP’li milletvekilleri Sincan Hapishanesi önünde Adalet Nöbeti başlattı. Nöbet başlatanlara müdahale eden polisler çok sayıda kişiyi de darp ederek gözaltına aldı. Milletvekili danışmanlarının ve gazetecilerin nöbet alanına girişlerine ise izin verilmedi.

Müdahaleye rağmen Adalet Nöbetine devam eden HDP’liler adına açıklama yapan İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Gergerlioğlu’nun AYM kararına rağmen hala özgürlüğünden yoksun bırakıldığını belirterek şunları söyledi:

“Yargı talimatla kendisine ceza verildi. Yargının bağımsız olmadığını çok iyi biliyoruz. Verilen kararın AİHM’e de uygun olmadığını biliyoruz. AYM’ye başvuru var, kararın beklenmesi gerekir dedik. Buna rağmen Meclis’te hukuksuz bir şekilde vekilliği düşürüldü ve sonrasında tutuklanıp, cezaevine gönderildi. AYM uzun bir süre sonra karar verdi. AYM kararıyla serbest bırakılması gerekirken, hala karar yerine getirilmiyor”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.