Bağdadi Öldü Mü?

0
2098

ABD’nin çok okunan haber dergilerinden Newsweek, Pentagon yetkililerine dayandırdığı haberinde, IŞİD’in lideri Ebubekir el Bağdadi’nin öldürüldüğünü iddia etti.

ABD’de yayınlanan haber dergisi Newsweek, ABD Savunma Bakanlığı’ndan yetkililere dayandırdığı haberinde IŞİD’in lideri Ebubekir el Bağdadi’nin öldürüldüğünü öne sürdü. Dergiye konuşan yetkililerin Bağdadi’nin öldüğünü ancak henüz bunun teyit edilmediğini aktardığı ifade edildi. Reuters’e konuşan İranlı yetkililer ise “Suriyeli yetkililer Bağdadi’nin öldüğüne dair bilgi verdi bize” açıklamasını yaptı.

Gazeteye konuşan üst düzey Pentagon yetkilisi ve Amerikan ordusundan bir diğer yetkili, Bağdadi’nin hedef alındığı “top secret” yani çok gizli bir operasyonun onayını Trump’ın verdiği ve operasyonun gerçekleştiğini aktardı.

Pentagon yetkilisi, “Bağdadi kendini üzerindeki intihar bombası yeleğiyle patlatarak öldürdü” dedi.

İddiadan birkaç saat önce Trump’un Twitter üzerinden paylaştığı “Çok büyük bir şey oldu” (Something very big has just happened!) ifadesi ise sosyal medyada Bağdadi açıklamaları ile ilişkilendirildi.

İran’dan açıklama: “Öldü bilgisi geldi”

Amerikan basınında Bağdadi’nin öldüğü iddiası konuşulurken, bir açıklama da Reuters’tan geldi.

Reuters’ın “acil kodu” ile paylaştığı ve iki İranlı yetkiliye dayandırdığı haberinde, yetkililerden birisinin “Sahadaki Suriyeli yetkililer bize Bağdadi’nin öldüğü bilgisini verdi” dediği ifade edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.