Barış Akademisyeni Tuna Altınel İçin Tahliye Kararı

0
491

Kamuoyunda “Barış akademisyenleri” olarak bilinen ve “Bu suça ortak olmayacağız” adlı bildiriye imza attıkları için yargılanan akademisyenlerden tutuklanan Tuna Altınel, bugün ilk duruşmasında tahliye edildi.

11 Mayıs’tan beri tutuklu bulunan Doç. Dr. Altınel, verdiği ifadede “İddia edildiği gibi Türkiye’yi aşağılama gibi bir niyetim olsaydı Türkiye’ye gelmezdim. Yine iddia edildiği gibi kaçmak gibi bir amacım olsaydı yine Türkiye’ye gelmezdim. Bu nedenle özgürlüğümü istiyorum” dedi. Mahkeme, akademisyen Tuna Altınel’in tahliyesine karar verdi.

81 gündür tutuklu bulunan barış bildirisi imzacısı akademisyenlerden Doç. Dr. Tuna Altınel’in yargılanacağı dava öncesi Balıkesir Adliyesi önünde çok sayıda akademisyen, milletvekili, gazeteci ve hak savunucusu Altınel için özgürlük istedi.

Lyon-1 Üniversitesinde akademisyen olarak görev yapan Altınel, Fransa’da gerçekleşmiş bir konferansa katıldığı gerekçesiyle 11 Mayıs’ta tutuklanmıştı. 81 gündür Kepsut L Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Altınel’in “örgüt üyeliği”nden yargılandığı davanın ilk duruşması öncesi Balıkesir Adliyesi önünde açıklama yapıldı. Barış Akademisyenleri tarafından yapılan açıklamada barış istemenin suç olmadığı bir kez daha vurgulandı.

Balıkesir Adliyesi önünde gerçekleşen destek eylemine katılım yoğun olurken, sık sık “Tuna’ya özgürlük” sloganının da atıldığı gözlendi. Mahkemeye akademisyenlerin ve yabancı basının da ilgisi olduğu görüldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.