Barış Bildirisi İmzacısı Prof. Dr. Gençay Gürsoy’a Hapis Cezası

0
929

Barış bildirisi imzacısı, Türk Tabipler Birliği Eski Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy’a 1 yıl 15 ay hapis cezası verildi.

“Bu suça ortak olmayacağız!” başlıklı bildiriyi imzaladıkları için haklarında “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla dava açılan ve yargılanan toplam 1128 akademisyen var.  

Gürsoy hakkında verilen hapis cezasının, Barış bildirisi imzacısı akademisyenlerin yargılanması sürecinde şimdiye kadar verilen en yüksek ceza olduğu belirtiliyor.

Evrensel’in haberine göre, İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, bir önceki celsede mütalaa verilmesine rağmen, mahkeme Gürsoy’un Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımları ve kendisiyle yapılan bir söyleşinin çıktılarını da dosyaya ekledi. Gürsoy’un avukatı bu duruma itiraz edip, yeni delilleri inceleme süresi istedi ancak isteği “süre talebi yargılamayı uzatma amacı” taşıyor denilerek mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

Mahkûmiyet kararında, Prof. Dr. Gürsoy’un suç tarihinde başkanı olduğu Türk Tabipler Birliği ile birlikte bildiri içeriğine destek çıkan açıklamalarda bulunduğu, sosyal medya hesaplarından bildiriye destek verdiği ve bildiriyi sahiplendiği belirtildi.

Gürsoy hakkında verilen 1 yıl 15 aylık hapis cezası, istinaf mahkemesinin kararının ardından kesinleşecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.