Batan gemiyi Bülent Arınç da mı terk ediyor: “Osman Kavala’nın tutuklu kalmasına hayret ediyorum, Demirtaş serbest bırakılabilir”

0
455

Katıldığı bir programda soruları cevaplayan Bülent Arınç, “Osman Kavala’nın tutuklu kalmasına hayret ediyorum, Demirtaş’ın da tahliyesi olabilir” dedi. Arınç’ın bu cevabı, ‘AKP’de işler giderek karışıyor mu?’ sorusunu akıllara getirtti.

Bülent Arınç yandaş Habertürk’te yayınlanan programa katılarak, sorulan soruları cevapladı. 

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi olan Bülent Arınç, 4 yıldır Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ve 3 yıldır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluğunu eleştirdi. Arınç, “Belki şunu konuşmuşlardır diyerek, bu iddianameleri okuyarak isyan etmiştim. Çocuk bile yazmaz bile demiştim, cübbeyi bile giyesim gelmişti” dedi. Arınç, “Kavala’nın tutuklu kalmasına hayret ediyorum, Demirtaş’ın da tahliyesi olabilir” ifadesini kullandı.

Arınç, 3 yıldır cezaevinde olan iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluğuna ilişkin “Ey hâkim ve savcılar; Osman Kavala’nın hâlâ tutuklu kalmasına hayret ediyorum, tahliye edilmesi lazım!” diyerek savcılara çağrıda bulundu.

Kürt meselesine de değinen Arınç, şöyle devam etti: “Bu ülkenin mazlumlarından biri de Kürtlerdir. 1980’de Diyarbakır Cezaevi’nde yaşananlar sonra hepimizin “Devran” hikayelerinden okumamız lazım. Çözüm sürecinde bazı isimlerin tahliyesi sağlanmıştı. Bunun da tahliyesi sağlanabilir. Mahkemeler, yargıçlar özgürlükçü düşünürler.”

Kaynak: BirGün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.