Batman’da neler oluyor? Koronavirüs testlerinin yarısı pozitif çıkmaya başladı

0
366

Batman’da salgın vakaları giderek artıyor. Şehirde günlük yapılan 500 testin yarısının pozitif çıktığı belirtildi. Sağlık örgütü temsilcileri, salgınla ilgili bölgede tedbirlerin artırılmasını istedi. 

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yayınlanan habere göre, Batman’da koronavirüs vakaları gün geçtikçe artıyor. Kentte bugüne kadar, 12 bini “normalleşme” süreci öncesi olmak üzere toplam 32 bin test yapıldı ve bunlardan 6 bin 500’ü pozitif çıktı. Salgın süreci boyunca yaşamını yitirenlerin sayısının ise 100’ü aştığı belirtiliyor. Yine, kamuoyundaki tepkiler üzerine son haftalarda kentteki test sayısı da yükseltildi. Kentte şu an ortalama 500 test yapılıyor. Söz konusu testlerden 250’ye yakının pozitif çıktığı ifade ediliyor. 

Sağlık örgütleri endişeli 

Batman Tabip Odası Başkanı Selahattin Oğuz, 1 Haziran öncesi pozitif vakaların 670 civarında olduğunu, ancak 1 Haziran sonrası günlük vakaların 200’leri bulduğunu söyledi. Bu süreci yönetenlerin vaka artışları karşısında suskun kaldıklarını belirten Oğuz, “Süreci yönetenlerin toplumun karşısına geçerek verileri paylaşmaları gerekiyor. Doğru verileri sunulacak ki toplum da bireysel tedbirleri ona göre almalıdır” ifadelerini kullandı.

Hastanelerde yaşanan duruma yönelik de konuşan Oğuz, sağlıkçı arkadaşlarından aldıkları bilgilere göre pandemi hastaneleri ve Bölge Devlet Hastanesi’nde servislerin ve yoğun bakımların tamamına yakınının dolduğunu kaydetti. Hastanelerde yeni hasta kabullerinin, hastalar taburcu edildiği zaman yapılabildiğini dile getiren Oğuz, “Hekimlerden aldığımız bilgilere göre, temaslı dahil olmak üzere sağlık emekçileri 10 bin kişi ile 2 bini aşan aktif vaka takibini yapıyor. Durumun bu derece vahim olduğunu düşündüğümüzde yerel amirler kamuoyunu daha şeffaf bilgiler ile aydınlatmalı ve buna yönelik önlemler alınması sağlanmalıdır” dedi.

Kaynak: MA- Metin Yoksu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.