Bebek pudralarında kanser yapan madde bulundu

0
119

Asbest Söküm Uzmanları Derneği’nin (ASUD) bebek pudraları üzerine yaptırdığı analiz sonucunda pudraların içinde kanser yapıcı maddeler bulunduğu açıklandı.

Piyasada satılan 15’i yerli, 6’sı ithal 21 talk pudrasından (bebek pudrası) numune toplanarak yapılan analizde, 5 numunede Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından ‘kesin kanserojen’ olarak tanımlanan asbeste rastlandı.

DHA’da yer alan habere göre ASUD Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari, incelenen numunelerle ilgili değerlendirmede bulundu. 2 yıl önce de 20 numune topladıklarını ve 4’ünde asbest bulduklarını hatırlatan Ensari, “Bu pudraların halen satıldığını görünce bu çalışmayı yenilemek istedik. Çeşitli mağazalar, marketler, eczaneler, parfümeri mağazaları, kozmetikçilerden toplam 21 ürünü analize gönderdik. Dünyanın hiçbir ülkesinde aynı anda 21 adet numune analize gönderilmemiştir. Bizim yaptığımız çalışma bir ilktir. 21 numunenin 5’inde ‘tremolit asbest’ bulduk. Bu da demek oluyor ki her 4 bebek pudrasının 1’inde kanser yapıcı asbeste rastladık. Tremolit asbest daha tehlikeli olan amfibol grubunun üyesi.” ifadelerini kullandı.

Daha önceki çalışmalarda makyaj ürünlerinde de asbeste rastlanıldığını anlatan Ensari, makyaj ürünlerine yönelik de aynı çalışmayı yapacaklarını ve makyaj malzemelerini de tarayacaklarını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.