Bekçiye kimlik göstermeyen gence kesilen para cezası mahkeme tarafından iptal edildi

0
417

Bekçiye kimlik göstermeyen gence karakolda para cezası kesildi ancak mahkeme usül ve yasaya uygun olmadığı gerekcesiyle kararı iptal etti.

3 Ocak’ta Van’ın Tuşba ilçesi kent merkezinde bekçiler durdukları bir gençten kimlik göstermesini istedi. Bekçilerin böyle bir yetkisinin olmadığını söyleyen R.D. kimliğini bekçilere vermedi ve bekçiler tarafından karakola götürüldü.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, karakola götürülen gence polis Kabahatler Kanunu’na göre, “Görevle bağlantılı olarak sorulması halinde kamu görevlisine kimliği veya adresiyle ilgili bilgi vermemek” iddiasıyla 187 lira para cezası kesti. Cezanın kesilmesinin ardından genç serbest bırakıldı.

Olay sonrası avukatı aracılığıyla para cezasının kaldırılması için 2. Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuru yapan gence iyi haber geldi ve mahkeme, 31 Ocak’ta idari cezanın kaldırılmasına karar verdi.

Bekçilere “kimlik sorma yetkisine” ilişkin olarak olay tarihi itibariyle yasal düzenlemenin bulunmadığı belirtilen gerekçede şu ifadelere yer verildi:

“Her ne kadar olay tarihinden sonra buna ilişkin yasal düzenlemelere dair yasama çalışmaları bulunsa da bu düzenlemelerin hem olay tarihinden sonraki döneme ilişkin olduğu hem de olay tarihi itibariyle bekçilerin kimlik sorma yetkililerinin bulunmadığını, en azından buna ilişkin açık bir mevzuat hükmünün bulunmadığı, bu nedenle kişiye uygulanan idari para cezasının usul ve yasaya uygun olmadığı kanaatine varılmıştır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.