Belçika’da yaşanan sel felaketi hakkında ölüme sebebiyet soruşturması

0
144

Belçika’nın Liège kentinde Temmuz ayı ortasında 38 can kaybına mal olan sel felaketi hakkında bir savcı “Ölüme sebebiyet” iddiasıyla soruşturma başlattı. Yetkililerin öngörü veya önlem yetersizliği nedeniyle ölümlere sebebiyet verdikleri soruşturuluyor. Ülkenin güneyindeki Eupen şehrinde bulunan barajın kapakları taşma tehlikesi yaşanması nedeniyle açılmış ama işlem halkın tahliyesi tamamlanmadan yapılmıştı. Bazı bölge sakinleri ise bu konuda uyarı bile almadıklarını iddia ettiler. Savcılık önlem eksikliklerinin kimlerden ileri geldiğini ve olayda cezai sorumluluğun oluşup oluşmadığını araştıracak. Aynı günlerde Almanya’da 180’den fazla kişi sel felaketinden öldü ve hala kayıp olanlar var. Sel felaketi komşu ülke Hollanda’da da yaşandı.

22 Temmuz’da ise Çin’in Henan eyaletinde bir yıllık yağmur (624 mm) bir tek günde yağınca metroyu sel bastı ve 33’ü aşkın insan hayatını kaybetti.

Su baskınlarının iklim değişikliğinden ileri geldiği belirtiliyor. Almanya gibi zengin ve sıkı örgütlü bir ülkede yaşanan sel felaketi protesto eylemlerine yol açarken Avrupa ülkeleri sel baskınlarına karşı önlemleri tartışıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.