Biden ile görüşemeyen Erdoğan: “Daha önce hiçbir ABD lideriyle bu durumu yaşamadım”

0
107

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile ilişkilere yönelik, “İki NATO ülkesi olarak bu konumda olmamalıydık” ifadelerini kullandı.

Bugün Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, ABD ile ilgili ilişkilere yönelik “İki NATO ülkesi olarak bizim çok daha farklı konumda olmamız gerekir. Amerika şu anda terör örgütlerine beklenenin çok çok üstünde destek veriyor” dedi.

Ayrıca Erdoğan, “Amerika ile ilgili münasebetler konusunda sorulan bir soru üzerine, şu ana kadar beklediğim Sayın Biden ile olan görüşmeler de o istenilen neticedeydi dedim. Şu anda da aynı şeyi düşünüyorum, aynı şeyi söylüyorum. Zira iki NATO ülkesi olarak bizim çok daha farklı bir konumda olmamız gerekir. Eğer beklenen noktada değilsek, bunları da ifade etmek gerekir. Çünkü ben şu ana kadar Amerika’daki liderlerin hiçbiri ile böyle bir konum yaşamadım. Ama şu anda maalesef böyle bir durumdayız ve Amerika’da bizim münasebetlerimiz iki NATO ülkesi olarak bu olmamalı. İki, terör örgütleriyle ilgili mücadelede maalesef Amerika şu anda terör örgütlerine beklenenin çok çok üzerinde destek veriyor ve onlarla mücadele etmesi gerekirken mücadeleyi bırakın tam aksine onlara yüklü miktarda silah, araç, gereç destekleri veriyor. Tabii bir NATO ülkesi bu tür yaklaşımlar olduğu sürece, bizim de bunları tüm dünya kamuoyuyla paylaşmamız gereklidir.” diyerek Biden’i eleştirdi. 

“Rusya’dan beklentilerim çok daha farklı”

Gazetecilere Rusya ile ilgili açıklamalarda da bulunan Erdoğan, şunları söyledi: “Suriye’de rejim, maalesef ülkemizin güneyinde adeta bir tehdit oluşturuyor. ABD orada da pek yok. İran var, Rusya var, biz varız. Buranın da bir barış havzasına dönmesi için benim Sayın Putin’den daha doğrusu Rusya’dan beklentilerim çok daha farklı. Zira Suriye’de rejim maalesef bizim için ülkemizin güneyinde adeta bir tehdit oluşturuyor. Sayın Putin’den, daha doğrusu Rusya’dan dayanışmamızın bir gereği olarak farklı yaklaşımlar bekliyorum. Bu mücadeleyi de güneyde birlikte yürütmemiz lazım.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.