Bilal Erdoğan’ın kurucusu olduğu TÜGVA’nın “paralel yapılanma” belgeleri ortaya çıktı

0
92

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucusu olduğu Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA)’nın torpil listeleri ortaya çıktı. Eski bir TÜGVA çalışanının serbest gazeteci Metin Cihan’a belgeler yollaması ve Cihan’ın kendisine iletilen belgeleri sosyal medyada paylaşması sonrası konu gündem oldu.

Cihan’ın paylaştığı TÜGVA listelerinde onlarca kişinin çalıştığı kurum, mülakata girecekleri yer ve tarih, yerleşmek istedikleri kurumlar ile referans olarak gösterilen “torpil” aracılarının yazılı olduğu görülüyor. Listede ismi olan kişilerin karşılarında atanmak istediklerini belirttikleri hakimlik, kaymakamlık, polislik gibi birçok kamu görevi var. Ayrıca astsubay aday listesi, polis özel harekat aday listesi ve subay aday listesi de yer alıyor.

Belgeleri paylaşırken “TÜGVA belgelerini gazete haberi yapsaydım ‘paralel devlet yapılanması’ başlığı atardım” diyen Cihan, “Din istismarına dayalı ordu, emniyet, yargı kadrolaşması başta olmak üzere, FETÖ diye anlatılan ne varsa, tamamı bunlarda da var. Üstelik kişilerin kaydı tutulmuş. Kimlik numaralarına kadar” diyerek, paylaştığından daha fazla belgenin eline ulaştığını belirtti.

Konuya ilişkin açıklama yapan TÜGVA iddiaları kurgu olarak niteleyerek şunları söyledi: “Yayınlanan sözde belgelerin hiçbirinin TÜGVA ile alakası veya ilgisi yoktur. Zaten belge diyerek oluşturulmuş şeyler sonradan masa başında kurgulanmış kumpas belgeleridir. Bu yeni kumpas operasyonunda hedef sadece TÜGVA değildir milli ve manevi değerlere hizmet eden vakıf ve derneklerimiz hedeftedir. Biz bu kumpas tarzını 17/25 aralık sürecinden iyi biliyoruz. Operasyonun hedefi dün neyse bugün de o, vatanı milleti bayrağı ve dini için çalışan gençler, insanlar, vakıflar, dernekler. Operasyonu yapanların sadece isimleri farklı ancak operasyonun merkezi de operasyonun yöneticileri de aynı. Bu operasyonun tek bir amacı var, gençlerin yuvası olan ve her geçen gün büyüyen TÜGVA ve diğer vakıflarımızın önünü kesmek ama başaramayacaklar ve gençlere karşı yenilecekler.”

Dün reddedilen belgelere ilişkin TÜGVA Genel Başkanı Enes Eminoğlu bugün yaptığı açıklamada ise belgelerin bir kısmının doğru olduğunu belirtti. Eminoğlu şunları söyledi:

“Metin Bey’in ifşa ettiği çalışmaların bizim çalışmalarımız olduğu iddia ediliyor. Manipüle edilenler var, kendisinin evrakta düzenlediği yerler var, doğru bilgiler de var. Neden? Çünkü ERP sistemimizden alınmış bilgiler” dedi.

Öte yandan belgeleri paylaşan Metin Cihan yandaş basın tarafından hedef gösterildi. Yurtdışında yaşadığı bilinen Cihan’ın kişisel bilgilerinin yer aldığı asılsız haberler yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.