Bilgisayara İnsan Beyni mi İnsan Beynine Bilgisayar mı ?

0
407

Son yıllarda geliştirdiği güncel hayatta kullanılan teknolojik aletler ve uzay yolculuğu konusundaki atılımları ile adından sıkça bahsettiren Elon Musk yeni bir icat ile tekrar gündemde: Neuralink.

Elon Musk’ın yaptığı açıklamaya göre, ”Neuralink ile felçli insanların bilgisayar ve telefonları kontrol etmesini sağlamak mümkün olacak. İnsan beynine yerleştirilecek bir cip sayesinde insanlar ile bilgisayarlar arasında doğrudan bağlantı kurma hedefi olduğu” söyleniyor.

Korona sonrası insanlara chip takma projeleri olduğu bunu ilk etapta sağlık güvenliği adı altında yapılacağı ama asıl amaçlarının insanların düşünceleri ve hareketlerini gözlemleyip kontrol etmeyi amaçlayacağı çokça dile getirldi. Neuralink ile bu amaç farklı bir niyet ile hayata geçirilecek.

Görme ve işitme sorunları olan ve fiziksel rahatsızlıklarından dolayı yazıp konuşamayanlara çözüm yolu haberi ile tanıtılan Neuralink bu ihtiyaçlar için bir çözüm olabilir ama bunun insanların düşünce ve hareketlerini kontrol edeceği de kesin.

Neuralink küçük bir chip ve tanıtılırken basit bir operasyon ve hatta anestezi bile yapılmadan insan beynine eklenebileceği belirtiliyor. Şimdilik denemeleri yapılıyor ve hayvanlar üzerinde başarılı olduğu belirtiliyor.

Robotlar hayatımıza girerken bu chipler ile biz de robotlaşma yolunca emin adımlar ile gidiyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.