Birleşik Metal İş ile MESS arasında imzalanan sözleşmeyi kabul etmeyen Çimsataş işçilerinin direnişi devam ediyor, sendika ise suskun!

0
52

Mersin’deki Çimsataş Metal Fabrikası’nda bulunan işçiler MESS ile imzalanan grup sözleşmesini kabul etmeyerek direnişlerini sürdürüyor.

Geçtiğimiz günlerde toplamda 140 bin metal işçisinin örgütlü olduğu Türk Metal-İş, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş sendikaları, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile grup sözleşmesi yapmış, “sefalet zammı” niye nitelendirilen sözleşme sonucunda işçilerin zammı, enflasyon oranının altında kalmıştı.

Sendikalar, yıllık toplam zammı göstererek sözleşmeyi “tarihi zam oranı” şeklinde yansıtmış ve yaptıkları anlaşmayı çarpıtarak aktarmıştı.

Mersin’de bulunan Çimsataş işçileri ise imza atılan TİS’i kabul etmeyeceklerini belirterek direnişe geçti ve 12 Ocak’ta iş bıraktı.

İşçilerin ek zam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebine karşılık vermeyen Çimsetaş patronu, 25 işçiyi “işyeri işgali” gerekçesiyle işten attı.

İşçiler, TİS’e ek protokol eklenmesi talebini sendikalarına iletti. Sendika yetkileri ve işveren sendikası MESS yetkililerinin görüşmesinden işçinin taleplerine yanıt değil, işçi çıkarma kararı çıktı.

25 işçi, iş akitlerinin feshedildiğini cep telefonlarına gelen mesajla öğrendi. İşçiler, işten atma kararı alınana kadar üretim yapmama kararı aldı ve fabrika kapısında beklemeye başladı.

Birleşik Metal İş’in sessizliğine karşın direnişteki işçilerin talepleri ise şu şekilde:

*Yapılan sözleşmede birinci 6 ay için kabul edilen yüzde 27’ye artı olarak yüzde 35 daha zam verilmesi ve ikinci 6 ay için enflasyon oranında zam yapılması,

*Mesai ücretlerinin hafta içi yüzde 100, hafta sonu yüzde 300 olarak belirlenmesi,

*İşçinin kendisini kapsayan özel sağlık sigortasının aileyi de kapsaması,

*Sosyal haklara net olarak yüzde 100 zam yapılması,

*Kıdem farkı ödenmesi,

*Ara dinlenme ve çay molası verilmesi,

*Uzun süredir eksik yatırılan banka promosyonlarının tam olarak verilmesi.

Fabrika içerisinde grev yapan işçiler dün gece geç saatlerde dışarıya çıkarıldı. TOMA ve çevik polisleri tarafından fabrikanın girişi ablukaya alındı. Engellemelere rağmen işçilerin direnişi fabrikanın önünde sürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.