BM: Afganistan’da sivil kayıplar yükselişte

0
96

Afgan hükümet güçleri ile Taliban arasında savaş sürerken; BM, sivil ölümlerin arttığını ve kayıplarının giderek daha da artabileceği konusunda uyardı.

BM 2009 yılından itibaren sivil kayıpları
kaydetmeye başladı. Geçtiğimiz Mayıs ve Haziran aylarında kayıp sayıları en yüksek seviyelerine ulaştı.

BM’nin raporuna göre, ülkede bu yıl şimdiye kadar 1.600’den fazla sivil hayatını kaybetti. Bu, geçen yılın bu zamanına göre yüzde 47’lik bir artış olduğunu gösteriyor.

Yine aynı rapora göre, sivil kayıpların yüzde 64’ünden hükümet karşıtı güçler sorumlu. Sivil kayıpların yüzde 25’ine ise hükümet yanlısı güçler neden oldu. Kayıpların yüzde 11’inin çapraz ateş sırasında meydana geldiği belirtiliyor. Tüm kayıpların yüzde 32’si çocuktu.

BM’nin Afganistan özel elçisi Deborah Lyons, her iki tarafı da “çatışmanın acımasız ve ürpertici gidişatına dikkat etmeye” çağırdı.

BM açıklamasında, “Rapor, artan şiddet durdurulmazsa, bu yıl benzeri görülmemiş sayıda Afgan sivilin hayatını kaybedeceğine ve yaralanacağına dair açık bir uyarı” dedi.

Taliban, son aylardaki saldırılarıyla çok sayıda yerleşim yerini ve ülkenin sınır geçişlerinin bir bölümünü kontrolüne geçirdiğini açıkladı.

Afgan yetkililer, Taliban’ın şehirleri ele geçirmesini durdurmak için Cumartesi günü ülkenin çoğu yerinde bir ay boyunca gece sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Kaynak: BBC Türkçe

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.