Boğaziçi öğrencilerinden üniversite bileşenlerine akademik boykot çağrısı

0
123

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri yayınladıkları bildiri ile üniversite bileşenlerine, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın atadığı kayyum rektör Melih Bulu gidene kadar akademik boykot çağrısı yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü (BÜLGBTİ+), Boğaziçi Dayanışması, Boğaziçi Kadın+ Hakları Dayanışması, Boğaziçi’nin Sesi, Hashtag Akademi, Kelepçesiz Akademi, Direniş Postası imzasıyla ve “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” başlığıyla yayınlanan açıklamada üniversite bileşenlerine kayyum Bulu gidene kadar tüm akademik faaliyetleri durdurma çağrısında bulunuldu.

Kayyum olarak atanan Melih Bulu’nun yaklaşık 6 aydır üniversite içerisinde demokratik ilke ve esasları hiçe sayan keyfi ve siyasi uygulamaları yürürlüğe koymaya devam ettiği belirtilerek başlayan açıklamada, Bulu’nun bu süreçteki bazı pratikleri özetlendi.

Geçtiğimiz günlerde kayyum yardımcısı Naci Inci’nin attığı bir maille yarı zamanlı ve emekli öğretim üyelerinin açıkça tehdit edildiğine dikkat çekilen açıklamada, bu tehdidin ardından okulda yarı zamanlı ders veren ve direnişin her anında öğrencilerle yanyana olan hocalardan Feyzi Erçin’in, önümüzdeki dönemde ders vermesinin yönetim tarafından ‘uygun bulunmadığı’ kararı hatırlatıldı.

Feyzi Erçin’in sözleşmesinin iptal edilmesinin, şimdiye kadar öğrencilerle yanyana duran ve direnişi destekleyen tüm akademisyenler için tehdit olduğu belirtilen açıklamada, “Böyle bir durumda akademik faaliyetleri durdurmak, bu okulun bileşenleri olmadan Boğaziçi Üniversitesi olmadığını göstermenin tek ve en kuvvetli yoludur.” ifadeleri kullanılarak kayyum Melih Bulu gidene kadar akademik hayatı durdurmaya davet edildi.

Açıklama, “‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz’ sloganını anlamlı kılma günü bugündür! Kayyumlar gidecek, biz kalacağız!” ifadeleriyle sonlandırıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.