Bolivya’da halk yeni seçim yasasına karşı barikatlarda

0
334

Bolivya’da ABD destekli darbenin sonrasında sürgüne gitmek zorunda kalan Evo Morales’in destekçisi halk yeni seçim yasasına karşı barikatlarda direnmeye devam ediyor.

Ülkedeki seçimlerin iki kez ertelenmesinin ardından çoğunluğunu yerliler ve çiftçilerin oluşturduğu eylemciler ülke genelindeki otoyollara 140’tan fazla barikat kurmuştu. 

Independent’ın haberine göre Mayıs ayında yapılması planlanan seçimler pandemi nedeniyle Eylül ayına ertelenmiş, ardından yine ertelenerek Ekim ayında yapılacağı duyurulmuştu.

Sokakta ABD destekli darbecilere karşı gelen halk ise daha önce Morales’in liderliğini yaptığı Sosyalizm Hareketi Partisi (MAS) adayı Luis Arce’nin devlet başkanı seçilmesini önlemek için seçimleri ertelediğini savunuyor.

Morales destekçilerinin merkezi durumundaki ülkenin ikinci büyük kenti El Alto’da da eylemciler barikatları sürdürerek geçici Devlet Başkanı Jeanine Anez’e istifa çağrısına devam etti.

Ülkenin en büyük sendikası Bolivya İşçi Merkezi’nin (COB) lideri Carlos Huarachi, yeni yasanın “ihanet” olduğunu söyleyerek yasanın Bolivya’nın süregiden sorunlarını çözmekten uzak olduğunu belirtti.

Morales’in de mensubu olduğu ülkenin yerli topluluğu Aymara’ların lideri Felipe Quispe de eylemleri bitirme niyetindeki olmadıklarını söyleyerek Anez’in istifa etmesini talep etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.