BREXİT İNGİLTERE’NİN BAŞINA DERTLER AÇABİLİR

0
508

İngiliz yöneticiler AB’den ayrılma (Brexit) konusunda bölünmüş durumdalar. Başbakan Boris Johnson, ülkeyi AB’den 31 Ekim’de anlaşma yaparak ya da anlaşmasız bir şekilde ayırmaktaki kararlılığını her fırsatta yinelerken, muhalefet anlaşmasız Brexit’i engellemek için Johnson’u devirme planları yapıyor. İngiltere 2016 yılında gerçekleşen referandum ile (yüzde 48’e karşı yüzde 52 oyla) AB’den çıkma kararı almıştı. Bu yılın 29 Mart’ında uygulamaya girmesi beklenen anlaşmasız Brexit 31 Ekim’e ertelenmişti.

İngiltere’nin Brexit’ten ayrılması halinde ülkede yaşanabilecek kaosu ele alan Sarı Çekiç Operasyonu adlı bir hükümet raporu Sunday Times gazetesine sızdırıldı. Senaryo ülkenin İrlanda sorunuyla ve petrol, gıda ve ilaç kriziyle karşılaşacağını ele alıyor:

“İngiltere’nin parçası Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasında fiziki sınır oluşturulacak. Bu bölgede protesto eylemlerini tetikleyecek ve İngiltere, özerk yönetimi olan bölgeye “doğrudan müdahale”ye mecbur kalacak.

AB sınırlarında yaşanacak gümrük gecikmeleri ülkeye petrol girişini aksatacak. Bundan başta Londra olmak üzere ülkenin güneydoğusu olumsuz etkilenecek. Fransa üzerinden İngiltere’ye gelen kamyonların yüzde 85’i gümrüğe takılacak, 2 günü aşan gümrük gecikmeleri yaşanacak. Limanlarda gümrük işlemlerinde önemli gecikmeler yaşanacak.

AB havalimanlarında, İngiltere ile AB arasındaki tren seferlerinde, kara yolu geçişinde ve taraflar arasında feribot seferlerinden rötarlar yaşanacak.
İngiltere’ye giren ilaçların 4’te 3’nün AB üzerinden gelmesi nedeniyle ilaç tedarikinde uzun gecikmeler oluşacak. Bazı ilaçlar için stoklama yoluna gidilebilse bile, kısa ömürlü ilaçlarda sıkıntı yaşanmasının önüne geçilemeyecek. İlaç tedarikindeki aksamalar ülkedeki hayvancılığı da etkileyecek. Anlaşmasız Brexit, baş gösterebilecek salgın hastalıklarla mücadeleyi de zorlaştıracak.
Taze gıda tedarikinde yaşanacak sıkıntılar fiyat artışlarını beraberinde getirecek, bu da toplumun yoksul kesimini olumsuz etkileyecek. Brexit tarihinin sonbahara gelmesi de ülkenin kendi üretim sezonunun sona ermiş olması nedeniyle taze gıda tedarikini olumsuz etkileyecek.

Büyük şirketler anlaşmasız Brexit planlamasını yapmış olsa da küçük ve orta boy işletmelerin hazırlık düzeyi düşük olduğundan, bu senaryodan en fazla onlar olumsuz etkilenecek.

İngiltere çapında yaşanabilecek protesto gösterileri ülkenin polis gücünün önemli bir kısmının bu olaylara sevk edilmesine yol açacak.”

Basına sızdırılan bu senaryo hem kamu hem de özel sektörün anlaşmasız bir Brexit’e hazır olmadığını gösteriyor. İngiliz Başbakanı Baris Johnson’un gelecek hafta Fransız Başkan Macron ve Almanya şansölyesi Merkel ile yapacağı görülmede İngiltere’nin her halükarda AB’den çıkma kararlılığını dile gerilmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.