Bu Değirmenin Suyu Nereden Geliyor? Diyanet Vakfına “Bağış” 1,3 Milyara Ulaştı

0
555

Faaliyetleri denetlenemeyen ve geçtiğimiz yılın faaliyet raporunu da açıklamayan Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Türkiye Diyanet Vakfı’na yapılan bağış 1,3 milyara ulaştı. 

Muhalefetin sıkça eleştirdiği Türkiye Diyanet Vakfı’na (TDV), 2018 yılına ait faaliyetlerini açıklamamış olmasına rağmen, bağışların neden yapıldığı bilinmiyor. 

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, vakfa yapılan bağış miktarı iki yılda 1 milyar 314 milyon TL’ye ulaştı. 2017’de 554 milyon TL bağış yapılan vakfa 2018’de ise yüzde 37 artışla 760 milyon TL bağışlandı.

Kurban Bayramı öncesinde bakanların ve çok sayıda AKP’li milletvekilinin de bağış yaparak dikkatleri üzerine çektiği TDV’nin açıklanmayan 2018 yılı faaliyet raporuna yönelik tartışmalar sürüyor. Kurumun internet sitesinden çalışmalarına ilişkin çeşitli bilgiler yayımlandı. Buna göre, geçen yıl vakfa yapılan 760 milyon TL’lik bağış, insani yardım, eğitim ve burs desteği, cami ve Kur’an kursu yardımı, kurban yardımı, Ramazan yardımı adı altında yapıldığı belirtiliyor.

Bir yılda 760 milyon TL bağış alan kurum, öğrencilerin eğitim desteği için ise yalnızca 15 milyon TL harcadığını ekliyor. Ayrıca İzmir’de Reyyan ve Bayraklı Anaokulları’nda 115 öğrenciye burs verildiği ifade ediliyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.