“Bu dünya Sultan Süleyman’a kalmamış, Erdoğan’a mı kalacak?”

0
693

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu yargılandığı davanın 3 gün sürecek duruşmasının ilki dün görüldü.

Duruşma salonuna gitmek isteyenlerin yolu, salona bir kilometre kala kesildi. Yurt dışından gelen heyetlerde yer alan çok sayıda kişinin duruşma salonuna girmesi de engellendi. Engellenenler arasında yabancı milletvekilleri ve farklı ülkelerin barolarından avukatlar da yer alıyordu. Gazetecilere de ancak uzun süren görüşmelerin ardından salona giriş izni verildi.

Sincan Hapishanesi Kampüsü’nde görülen duruşma salonuna getirilen Selahattin Demirtaş savunma yaptı.

Savunmasına Kürtçe konuşarak başlayan Demirtaş, ilk olarak açlık grevindeki Leyla Güven’i selamladı. Mahkeme heyetine seslenerek, “Yargılamayı tarafsız yürütemeyeceğiniz gerekçesiyle öncelikle heyet olarak çekilmelisiniz, aksi halde reddi hakim talebinde bulunacağız.” dedi. Reddi hakim talebi ise “davayı uzatmaya yönelik” olduğu gerekçesiyle reddedildi.

AİHM’in kendisi hakkında verdiği karara uyulmamasına da tepki gösteren Demirtaş mahkeme heyetine, “AİHM kararlarının nasıl uygulanacağını bilmiyorsanız nasıl hakim oldunuz.” diye seslendi.

Selahattin Demirtaş’ın konuşmasından satır başları:

“Beni sahte bir Twitter hesabından atılan tweetlere dayanarak tutukladınız. Üstelik bu deliller bugün cemaat üyesi olmakla suçlanan kişiler tarafından hazırlandı ve siz bunlara dayanarak beni tutukladınız.”

“24 Haziran’da düzenlenen seçimde cumhurbaşkanı adayı olmama rağmen tahliye talebimi reddettiniz. AKP seçimi kazansın diye beni içeride tuttunuz. Bir hücrede seçim çalışması yürüttüm ve buna siz sebep oldunuz. Ben içeride olduğum için AKP seçimleri kazandı. Heyet olarak tutukluluğun devamı kararlarınızla AKP’ye açık destek sundunuz.”

“Ben sizden ne adli kontrol ne tahliye talep ettim. Kovsanız da kaçmam. Edirne’den atsanız da geri dönerim. Siz beni yargı arenasına attınız. Resmen aslanlar parçalasın diye. Ama partimin de, halkımın da, avukatlarımın da desteğiyle buradayım. Cumhurbaşkanlığı seçiminde beni Yunanistan sınırına götürüp bıraksaydınız kalmaz, geri gelirdim. Öyle bir durumdaydım. Buna rağmen tutukluluğu devam ettirdiniz. Siz, AKP seçimi kazansın diye Demirtaş’ı içeride tuttunuz.”

“AİHM’in aldığı karardan sonra tahliye talep ettik, siz hükümetin tavrını görmeyi beklediniz. Tahliye talebimizi reddettiğiniz kararınızın gerekçesi AKP’nin hazırlamış olduğu AİHM kararı hakkındaki rapor ile aynı. Bari gerekçelerinizin farklı yazsaydınız, daha saygın olurdu.”

“Tahliye talebimi incelerken, ‘AİHM kararı kesinleşti mi’ diye Adalet Bakanlığı’ndan görüş istediniz. Adalet Bakanlığı hükümeti AİHM’nde temsil eden kurumdur, yani taraftır. Siz davamda taraf olan bir kurumdan görüş isteyerek alenen taraf tuttunuz.”

“Sizden hiç tahliye talep etmedim. Şimdi de etmiyorum. Burada 90 yaşıma gelsem, ağzımda diş kalmasa da yine sizden tahliye talep etmeyeceğim. Siz beni kendi iradenizle tutuklamadınız ki tahliye edebilesiniz. Ben burada tutuklu değilim, bir siyasi rehineyim. Ve siyasi rehineler tahliye talep etmez.”

“İstanbul İstinaf Mahkemesi bütün dünyanın gözü önünde hiç utanmadan usule, yasaya, her şeye aykırı olan bu kararı onadı. Karar veren hakimlerden biri de AKP’li eski avukat. Hakim olduktan sonra jet hızıyla istinaf hakimi oldu. Ne hoş tesadüf.”

“İstinaf Mahkemesi benim kararımı onadığı esnada Ankara Cumhuriyet Başsavcısı, Recep Tayyip Erdoğan’la fotoğraf veriyordu. Bunların hiçbiri tesadüf değil.

Hukuku uygulayacak bir mahkeme de gelecektir. Bugün gelmez, yarın gelir. Elbet bir gün bu iktidar da değişecek bu siyasi kumpaslar da ortaya çıkacak. Sizin neler yaptığınız da ortaya çıkacak. Krala yaslanan düşer tekrarlıyorum. Bu dünya Sultan Süleyman’a kalmamış, Erdogan’a mı kalacak?”

“Ceza verilen İstanbul’daki barış konuşmama ‘propaganda’ demek için sağır, vicdansız, ahlaksız olmak lazım. O mahkeme öyle yaptı. Barış konuşmamıza, verebileceği en ağır cezayı verdi. Fiili tahliyemi engelleyecek süreyi öngörerek yaptı bunu.”

“İlginçtir, İstanbul’daki mahkemenin verdiği 4 yıl 8 ay mahkumiyet süresi neye tekabül ediyor biliyor musunuz? 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine. Benim niyetim yok 2023 için, fakat böyle hesap edilmiş. İnce bir mühendislik hesabı.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.