Buluşma Pazar Günü 21.00’de, Ayrıntılar Şöyle:

0
630

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım arasında yapılması planlanan ortak yayın sonunda netleşti. 16 Haziran Pazar günü saat 21.00’de yapılacak.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, ortak yayının yapılacağı İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda birlikte basın toplantısı düzenledi. Yapılan açıklamaların ardından İmamoğlu ve Yıldırım’ın bu Pazar yapılacak ortak yayın ile bir araya geleceği belirtildi.

Engin Altay yaptığı açıklamada “Eşit süre ve eşit soru ilkesi çerçevesinde bir tartışma programı gerçekleştirilecek. Canlı yayının teknik hizmetlerini AK Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi tarafından görevlendirilmiş ortak bir teknik ekip gerçekleştirecek. Canlı yayın süresi boyunca bu uyduya verilecek, Türkiye’deki bütün yayın kuruluşları, sosyal medya, görsel medya dahil bu yayınları alıp servis edebilecek. Mahir Bey ile iki gündür yürüttüğümüz çalışmalar sonrasında altı maddelik bir mutabakat metni ortaya çıktı” diye konuştu.

Mahir Ünal ise “Engin Altay Bey ile yürüttüğümüz çalışmalar tamamlanmıştır. Bugün çalışmaların neticesinde mutabık kaldığımız bir protokolü sizlerle paylaşacağız. Sayın Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu 16 Haziran 2019 Pazar günü, saat 21.00’de canlı yayında bir araya gelecekler. Canlı yayın herhangi bir kanalda değil tüm kanallarda yayınlanacak şekilde ortak yayınla gerçekleştirilecek. Canlı yayının moderatörlüğünü İsmail Küçükkaya yapacak” ifadelerinde bulundu.

Mahir Ünal, programın süresiyle ilgili soruya “Bunun inisiyatifini adaylara bıraktık. Moderatör adaylarla görüşerek eşit süre, eşit soru ilkesine bağlı kalarak moderatör ve adaylar bunu kendi aralarındaki müzakereleriyle belirleyecekler” diye cevap verdi. Ünal, moderatörün nasıl belirlendiği ile ilgili soruya ise “Biz bu tartışmalara girmiyoruz. Sayın İsmail Küçükkaya’nın belirlenmesinde Sayın Engin Altay, Sayın Ekrem İmamoğlu ile ben de Sayın Binali Yıldırım ile müzakerelerde gerekli diplomasiyi sürdürüp ortak bir karar oluşturduk. Bu kararı da ortak metinde imza altına aldık.” cevabını verdi.

Öte yandan programda adayların hangi konuların üzerinde duracağı da belli oldu. Binali Yıldırım bu konu hakkında, “İstanbul’u, geleceğini ve projelerini konuşacağız. Böylelikle 15 milyonun, doğrudan adaylardan ne düşündüklerini, projelerini, vaatlerini duyma fırsatı olacak. Ümit ederim, faydalı verimli bir yayın olur.” ifadelerinde bulunur iken Ekrem İmamoğlu ise, “Demokrasi sürecine katkı sunacağını düşündüğümüz için yaptığım bir çağrıydı. Bugün karşılık buldu. Çok mutluyum. İnşallah, İstanbul’u ve seçimle ilgili yaşanan süreci sorgulayacağımız güzel bir sohbet olur.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.