Bursa’nın barajlarına kanalizasyon akıyor

0
280

Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği’nin yaptığı araştırmaya göre, Bursa’nın baraj sularının kanalizasyon atıkları ile kirletildiği ortaya çıktı. 

Evrensel’de yer alan habere göre, Bursa’da bulunan Nilüfer ve Doğancı barajlarını besleyen derelerin evsel ve kanalizasyon atık su boruları ile kirletildiği ihbarı üzerine, Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER) üyeleri bölgede inceleme yaptı.

Dernek üyeleri yaptıkları inceleme sonucunu sosyal medya hesabından paylaşarak, baraj sularına evsel ve kanalizasyon atıkların karıştığını doğruladı.

DOĞADER’in yaptığı açıklama şöyle; “DOĞADER ekibi olarak bölge halkından gelen ihbar üzerine Nilüfer ve Doğancı baraj havzasındaydık. İncelememizde gördük ki bölgedeki dağ köylerinin evsel ve kanalizasyon atık su boruları, barajı besleyen derelere; oradan da barajlara gidiyor. Bazı köylerde yapılmış foseptik depoları taşmış, derelere akıyor. Foseptik deposu olmayan köylerin atık boruları derelere verilmiş ve bazı köylerde yapılmış arıtmalar da çalışmıyor. Zaten var olan kuraklık nedeni ile barajlarımızı besleyen azalmış su kaynakları da bu foseptiklerle zehirleniyor. Bursa’yı yöneten kurumların, Bursa halkının sağlığı için acilen barajları besleyen derelerimizi koruma altına alması gerekiyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.