Büyük Zamlar Geliyor

0
635

Zam haberleri peş peşe gelmeye devam ediyor. 2020 yılına girerken vergiler, harç ve trafik cezalarına en az yüzde 22.5 zam geliyor.

Ekonomik kriz ile birlikte zamlar yurttaşların belini bükerken 2020’den itibaren yeni bir zam dalgasının geleceği ortaya çıktı. 1 Ocak 2020’den itibaren birçok vergi, harç ve trafik cezası en az yüzde 22.5 oranında artacak. Yılbaşında memur maaşlarına ise sadece yüzde 4, emekli aylıklarına da sadece yüzde 6.6 zam yapılacak.

Başta vergiler, harçlar ve trafik cezaları olmak üzere iğneden ipliğe birçok şeyin yeni yıl zammı her yıl Yeniden Değerleme Oranı (YDO) kadar zamlanıyor. YDO, 4 Kasım 2019 günü açıklanacak Ekim ayı enflasyonuyla netlik kazanacak. Ekim’de Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) henüz açıklanmasa da YDO yani yılbaşı zamlarına otomatik olarak uygulanacak olan kritik veri büyük ölçüde ortaya çıktı. Sözcü’nün Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK) verileri üzerinden yaptığı hesaplamalara göre, bu ay Yİ-ÜFE hiç artmasa dahi YDO en az yüzde 22.55 olarak gerçekleşecek. 

Otomatik Zamlar Yükseliyor

Doğalgaz ve elektrik zamlarının da etkisiyle ekim ayında Yİ-ÜFE’nin yerinde sayması beklenmiyor. Bu nedenle ekim ayında Yİ-ÜFE oranı yüzde 0.5 olursa, otomatik zamlar yüzde 22.6’ya, yüzde 1 olursa yüzde 22.67’ye yükseliyor.

Pasaport ve Telefon Harçları Da Artıyor

Yeni zamlarla birlikte yılbaşından itibaren yurtdışından telefon getirenler 1500 lira yerine 1838 lira harç ödemek zorunda kalacak. Üstelik bu harç daha geçen temmuz ayına kadar 618 liraydı. Temmuz ayında bu harç 1500 liraya çıkarılmıştı. Yılbaşından itibaren 4 yıl ve üzerindeki pasaportların harcı 812 liradan 995 liraya, ehliyet harcı 613 liradan 751 liraya çıkacak.

Motorlu Taşıtlar Vergisi

Kırmızı ışıkta geçen ve araçta cep telefonu kullananlar yeni yıldan itibaren 235 TL yerine 288 TL ceza ödeyecek. En düşük değerdeki 1 ile 3 yaşındaki bir otomobilin Motorlu Taşıtlar Vergisi 861 liradan 1055 liraya yükselecek.

Emlak Vergileri De Artıyor

Emlak Vergisi de önümüzdeki yıl en az yüzde 11.28 oranında artacak. Bunun yanı sıra yerel yönetimler de çöp ve atık su bedelleriyle, çevreyle ilgili vergileri en az YDO oranı kadar artırmış olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.