Çalışan Gazeteciler Günü: Yüzlerce gazeteci yargılandı, onlarca gazeteci saldırıya uğradı!

0
66

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) ‘2021 Medya İzleme Raporu’ yayımladı. Rapora göre yalnızca geçen yıl, gazeteciler ve basın kuruluşlarına ilişkin 179 dava görüldü. Bu davalarda 219 gazeteci yargılandı.

ÇGD’nin raporuna göre, geçtiğimiz yıl 32 gazeteci gözaltına alınırken, 27 gazeteci başta siyasiler olmak üzere çeşitli kesimler tarafından tehdit edildi. Ayrıca çoğunluğu toplumsal olayları takip sırasında 75 gazeteci saldırıya uğradı ya da darp edildi.

Yine raporda yer alan verileri göre, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 2021 yılında ulusal kanallara toplam 74 ceza kesti. Cezaların 24’ü Halk TV, 22’si Tele 1, 16’sı FOX TV, 8’i KRT, 4’ü Habertürk’e verildi. Cezaların parasal miktarı, yaklaşık 22 milyon lirayı buldu. İktidar yanlısı yayın yapan A Haber, Ülke TV, Kanal 7, TV-Net, CNN Türk ise yıl boyu herhangi bir ceza almadı.

2021’in son günlerinde yaşanan ve çok konuşulan, Muharrem Sarıkaya’nın Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i konuk ettiği canlı yayında, İHA kameramanı Ahmet Demir’e yönelik şiddet de raporda yer aldı. Raporda bu saldırı “Muharrem Sarıkaya’nın tokadı; ‘holding gazeteciliği’nin, emekçi gazeteciliğe şiddetidir!” başlığıyla işlendi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katıldığı tv programlarında ya da basın toplantılarında kimin hangi soruyu soracağının daha önceden belirlendiği hatırlatılan raporda “İktidarların, gazetecilik ve soru kâbusu bir düzeye kadar anlaşılır. Buna karşın gazetecilerin, mesleklerinin içinin boşaltılmasına, kimliksizleştirilmelerine, sonra da yok sayılmalarına yol açacak bu ve benzeri tiyatro oyunlarında yer alması ise hiç ama hiç anlaşılır değildir. Hiçbir gerekçe de bunu haklı gösteremez. Kimsenin; gazeteciliği, halk adına gözcülük yapma sorumluluğundan ve etik ilkelerinden kopartarak mikrofondan bile değersiz hali düşürmesine seyirci kalmayacağız. Buna alet olanları da hiçbir zaman unutmayacağız.” ifadeleri kullanıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.