Çalışma Bakanı harikalar diyarında: ‘Gençlerin yurt dışına gitme eğilimi ülkeden kaçmak istediklerinden değil, meraktan’

0
63

DİSK-AR’ın genç işsizlik verilerine göre,  üniversite mezunu her 10 gençten 4’ü işsiz. Geçtiğimiz yıl 1 milyon 73 bin genç hem iş bulma ümidini yitirdi hem de iş aramayı bıraktı. Gençler her geçen gün umudunu kaybederek gelecek kaygısı yaşarken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı hayal dünyasında.

Bakan Bilgin, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) MESS Teknoloji Merkezi’nde “İşimizin Yarını” ana temasıyla düzenlediği Ortak Paylaşım Forumu’na katılarak gençlerin yurt dışında yaşama eğilimine yönelik gerçeği yansıtmayan açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin geleceğine dair hiçbir endişe duymadığını vurgulayarak, ‘gençlerin yurt dışına gitme eğiliminin ülkeden kaçma isteklerinden değil meraktan’ olduğunu iddia eden Bakan Bilgin şunları kaydetti:

“Geleceğe dair en büyük güvencemiz gençlik. Şu anda Türkiye’nin yurt dışında doktora yapan 30 bin genci var. Dünyanın en iyi üniversitelerine gidip orada bir Türk gencine rastlarsanız. Bunlardan endişe duymamak lazım. Dönenler, oralarda kalanlardan daha çok. Türkiye eski Türkiye değil. Genetik biyoloji alanında uzmanlık yapmış biri eskiden döndüğünde çalışacak yer bulamazdı. Genetik laboratuvarı yoktu. Şimdi ülkemizin her alanda yatırım yapmış işletmeleri, üretim tesisleri ve laboratuvarı var. Gençlerin yurt dışına gitme hevesi eğitimli gençlerde daha fazla. Gençlerdeki bu arzunun olması doğal. ‘Türkiye’den kaçmak istiyorlar’ diye bakmamak lazım. Gençler dünyayı tanımak istiyorlar. Dünyayı tanıyacak bilgiye ve donanıma sahipler.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.